2015

Position Name Club Category Time Local
1 Neil Northrop Dark Peak FR M 00:30:17  
2 Jack Wright Ambleside AC MU23 00:30:50  
3 Steve Franklin Totley AC M 00:31:08  
4 Josh Williams Dark Peak FR M 00:32:14  
5 Jonny Wilson Fat Boys RC M 00:32:38
6 Hatti Archer Hallamshire Harriers L 00:32:41  
7 Jack Millar SHUOC MU23 00:32:54  
8 Aidan Linskill Totley AC M 00:33:02  
9 Mike Nolan Dark Peak FR MV40 00:33:22  
10 Bart Shaw Totley AC M 00:33:28  
11 Nathan Brickman Belper Harriers M 00:33:33  
12 Austin Frost Dark Peak FR MV40 00:33:42  
13 Noel Curtis Pennine FR MV40 00:33:47  
14 Craig Muress U/A MV40 00:33:49  
15 Alistair Wood Poppycock Racing M 00:33:57  
16 Simon Choppin CGCC M 00:34:01  
17 Kevin Mahon Handsworth Roadhogs M 00:34:07  
18 Chris Carter Totley AC M 00:34:14  
19 Kieran Davis Erewash Valley M 00:34:37  
20 Chris Jackson Glossopdale Harriers M 00:34:45  
21 Tom Hartley Fat Boys RC M 00:35:32
22 Colin Ward Ilkeston MV40 00:35:41  
23 Kristian Groom Dark Peak FR M 00:35:54  
24 Kevin Doyle Kimberworth Striders MV40 00:35:56  
25 Louis Forshaw-Perring Buxton AC MU23 00:36:07  
26 Richard Collins Racing TNT M 00:36:14  
27 Dane Motley Clayton Harriers M 00:36:15  
28 Richard Snowden Totley AC MV40 00:36:25  
29 Brandon Davison Fat Boys RC MV50 00:36:28
30 Paul Vincent Stuart Steel City Striders MV40 00:36:31  
31 Andy Barnett Dark Peak FR MV50 00:36:41  
32 Nick Kendall Retford AC M 00:36:42  
33 Jon Sanderson Totley AC MV40 00:36:43  
34 Chris Martin Fat Boys RC M 00:37:00
35 James Halse U/A M 00:37:01  
36 Alasdair Menmuir Steel City Striders M 00:37:07  
37 Phil Applegate U/A M 00:37:11  
38 Samuel Williams Dark Peak FR M 00:37:12  
39 Simon Conroy Dark Peak FR MV40 00:37:23  
40 Samuel Heap Team Outside M 00:37:26  
41 Philip Morris Handsworth Roadhogs M 00:37:29  
42 Michael Timm Steel City Striders MV40 00:37:31  
43 Jon Hallam Dark Peak FR M 00:37:42  
44 Andrew Watson Erewash Valley MV40 00:37:43  
45 James Lawler U/A M 00:37:45  
46 Sally Fawcett Dark Peak FR L 00:37:51  
47 Grzegorz Cytawa U/A MU23 00:37:56  
48 Jonathan Fletcher U/A M 00:38:03
49 Richard Baldwin U/A M 00:38:04  
50 Peter Stenton Dark Peak FR MU23 00:38:07  
51 John Thompson Fat Boys RC MV40 00:38:14
52 Paul Firth U/A M 00:38:18  
53 Paul Hulbert Fat Boys RC MV40 00:38:19
54 Dave Everard U/A M 00:38:20
55 Neil Weightman Erewash Valley MV50 00:38:21  
56 Robert Hall U/A MV40 00:38:24
57 Terry Fowler Buxton AC MV40 00:38:30  
58 Mike Pullman Fat Boys RC MV50 00:38:32
59 Rob Willis Totley AC MV40 00:38:38  
60 Colin Allott Goyt Valley Striders M 00:38:42  
61 Paul Smith U/A MV50 00:38:44
62 Claire Prosser Dark Peak FR L 00:38:45  
63 Mark Jelbert U/A M 00:38:47  
64 Michael Raynor Penistone Footpath Runners M 00:38:59  
65 Michael Sumner U/A MV50 00:39:00  
66 Richard Bouglas Buxton AC M 00:39:10  
67 Andy Hartley Fat Boys RC MV50 00:39:14
68 Dean Morris Handsworth Roadhogs MV50 00:39:16  
69 Leo Dearden Buxton AC MU23 00:39:18  
70 Lee Archer Kimberworth Striders MV40 00:39:21  
71 Hugh Pelc U/A M 00:39:23  
72 Keith Holmes Dark Peak FR MV60 00:39:32  
73 Ben Maskrey U/A M 00:39:49
74 Andrew Lewis Handsworth Roadhogs MV40 00:39:53  
75 Shaun Taylor Porter Valley Plodders MV40 00:40:03  
76 Jonathan Swain U/A MU23 00:40:29
77 Graeme Schofield Dark Peak FR M 00:40:43  
78 Stephen Moss U/A MV40 00:40:44  
79 Jonathan Douglass Totley AC M 00:40:45  
80 Steve Larkin U/A MV40 00:40:46  
81 Anthony Whitehouse Totley AC MV60 00:40:49  
82 Nick Francis U/A M 00:40:53  
83 Rick Long U/A MV40 00:40:55
84 David Fooks U/A MV50 00:40:57  
84 Alison Wainwright Staffs Moorlands LV40 00:40:57  
86 David Vann U/A MV50 00:40:58  
87 Jo Bednall Buxton AC LV50 00:41:00  
88 Michael Bourne Dark Peak FR MV40 00:41:01  
89 Jonathan Brown U/A MV50 00:41:08  
90 Russell Stevenson Steel City Striders MV40 00:41:21  
90 Elizabeth Kooper South Yorks Police LV40 00:41:21  
92 Andrew Reid Porter Valley Plodders M 00:41:27  
93 Simon Wiles Steel City Striders MV40 00:41:31  
94 Nick Jones Buxton AC MV40 00:41:32  
95 Andy Virgin Handsworth Roadhogs MV40 00:41:33  
96 Steve Haake Steel City Striders MV50 00:41:36  
97 David Beek U/A M 00:41:59  
98 Ant Harris Fat Boys RC MV40 00:42:08
99 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels MV50 00:42:12  
100 Ian Haigh Southwell RC MV40 00:42:13  
101 Janet Gunn U/A LV40 00:42:15  
102 Nick Cox U/A M 00:42:17  
103 Rob Moore Dark Peak FR MV40 00:42:21  
104 David Askew Shelton Striders M 00:42:25  
105 John Richardson Handsworth Roadhogs MV40 00:42:29  
106 Graham Barnes U/A MV60 00:42:31  
107 Rob Turnbull Team Outside M 00:42:33  
108 Tim Hill U/A M 00:42:34  
109 Reece Horsfall Hallamshire Harriers MU23 00:42:36  
110 Stuart Rook Tideswell MV40 00:42:37  
111 Andrew Kirby U/A M 00:42:41  
112 Michael Docherty U/A MV60 00:42:43  
113 Alfie Bailey Buxton AC MU23 00:42:47  
114 David Whitaker Sheffield Hallam Tri Club MV50 00:42:51  
115 David Veryard Bakewell Cunard MV50 00:42:54  
116 Andrew Watkins Tideswell MV50 00:42:55  
117 Wayne Parkinson Penistone Footpath Runners MV50 00:42:57  
118 Rob Freeman Fat Boys RC MV40 00:42:59  
119 Claire Chapman Kimberworth Striders LV40 00:43:00  
120 Stuart Turner U/A MV40 00:43:05
121 Sarah Roberts U/A LV40 00:43:06
122 Pat Goodall Totley AC LV60 00:43:08  
123 Luke Woodward Retford AC MU23 00:43:19  
124 Steve Woodward Retford AC MV40 00:43:20  
125 Mike Annett U/A MV50 00:43:22  
126 Philip Burnip U/A MV50 00:43:33  
127 Peter Bailey Buxton AC MV50 00:43:34  
128 Neil Hindle FRA MV60 00:43:38  
129 Paul Burchell Long Eaton RC MV50 00:43:41  
130 Jimmy Sharman Steel City Striders M 00:43:43  
130 Darren Maher Steel City Striders MV40 00:43:43  
132 Philip Kelly Totley AC MV40 00:43:46  
133 David Belk U/A M 00:43:52  
134 Andrew Chester Dark Peak FR MV40 00:43:54  
135 Eleanor Wainwright Staffs Moorlands LU23 00:43:55  
136 John Houghton Stilton Striders MV40 00:44:07  
137 Emma Dent Totley AC LV40 00:44:11  
138 David Couch U/A MV40 00:44:12  
139 Ben Heller Steel City Striders MV50 00:44:16  
140 Nick Bennett U/A M 00:44:21  
141 Doug Auld U/A M 00:44:26  
142 Richard Walker U/A MV40 00:44:30
143 Lily Matthews Belper Harriers L 00:44:44  
144 Lee Gordon Fusion CC MV40 00:44:53  
145 James Ellwood Porter Valley Plodders M 00:44:58  
146 Jeremy Windsor U/A MV40 00:45:06
147 Clive Waddington Totley AC MV40 00:45:08  
148 Patrick Ston U/A MV50 00:45:13  
149 Ben Hanbury U/A M 00:45:21  
150 Rhiannon Davies U/A LU23 00:45:25
151 Barry Walker Fat Boys RC M 00:45:26
152 Andrew Marshall U/A M 00:45:30  
153 Andy Robinson U/A M 00:45:33  
154 Jeff Taylor Handsworth Roadhogs MV50 00:45:35  
155 Paul Winder U/A MV40 00:45:38
156 Donna Claridge Dark Peak FR LV40 00:45:40  
157 Philip Tierney-Kitchener U/A MV40 00:45:42  
158 Mike Thompson Fat Boys RC MV50 00:46:16
159 Nicholas Forrester U/A M 00:46:20  
160 Joe Dunne U/A M 00:46:39
161 Helen Davis Steel City Striders L 00:46:48  
162 Alistair Minards U/A M 00:46:51
163 Ben Robson Dark Peak FR MV50 00:46:58  
164 Chris Horsfall U/A MV60 00:46:59  
165 Kieren Van geene U/A MU23 00:47:00  
166 Gayle Gamble Long Eaton RC LV40 00:47:01  
167 IAN Weeks U/A MV40 00:47:03  
168 Fraser Stewart U/A M 00:47:04  
169 Mark Hatfield U/A M 00:47:05  
170 Kirsty Goddard U/A LV40 00:47:06
171 Kate Turner Totley AC L 00:47:11  
172 Jon Rylands Sheffield Tri M 00:47:15  
173 Gavin Elliott Belper Harriers M 00:47:19  
174 Bill Sheppard Long Eaton RC MV60 00:47:29  
175 Simon Berry Beta Climbing MV40 00:47:32  
176 Jack Langley U/A MU23 00:47:33
177 Nick Woffenden U/A M 00:47:42  
178 Chris Garratt U/A MV50 00:47:44  
179 Louise Goodhill Totley AC LV40 00:47:48  
180 Paul Morris Team Outside MV50 00:47:50  
181 David Forshaw Buxton AC MV40 00:47:59  
182 Trevor Burton Steel City Striders MV50 00:48:02  
183 Chris O'dowwell Ilkeston MV40 00:48:10  
184 Bryony Clarke CGCC L 00:48:23  
185 Richard Bowles U/A M 00:48:26  
186 Paul Lorigan U/A MV50 00:48:29  
187 Tony Dent Tideswell MV60 00:48:30  
188 Fiona Newman Tideswell L 00:48:37  
189 Paul Horsfall Handsworth Roadhogs MV50 00:48:41  
190 Stephen Holme U/A MV40 00:48:49  
191 Rosie Wood U/A LV40 00:48:59  
192 Richard Townsend Saltwell Harriers MV50 00:49:09  
193 Joanne Tandy Strideout LV40 00:49:12  
194 Lizzie Rawson Fat Boys RC LU23 00:49:13
195 Heather Fryer-winder Buxton AC LV50 00:49:14  
196 Jonathan Horsfall Wild Hogs M 00:49:15  
197 Graham Tennet U/A MV40 00:49:17  
198 Paul Stevenson Sinfin RC MV50 00:49:23  
199 Roz Massey Totley AC L 00:49:33  
200 Nick Archer Kimberworth Striders LV40 00:49:38  
201 Gerald Connor Retford AC MV50 00:49:44  
202 Stephen Boylan U/A MV40 00:49:48  
203 Jeremy Brayshaw Totley AC MV60 00:49:49  
204 Hannah Sahota Strideout L 00:49:50  
205 Paul Hayes Grindleford Goats M 00:50:04  
206 David Lucas U/A MV60 00:50:13  
207 Jason Horsfall U/A M 00:50:17  
208 Steve Greene U/A MV50 00:50:19  
209 Emma Hill U/A L 00:50:20  
210 Neil Pratt Danum Harriers LV50 00:50:21  
211 Lyndsay Burnip U/A L 00:50:30  
212 Jon Heathfield Dark Peak FR MV50 00:50:32  
213 Lucy Cherrett Smiley Paces L 00:50:39  
214 Heather Beaumont Totley AC L 00:50:51  
215 Richard Garton Steel City Striders MV50 00:51:02  
216 James Mappin U/A MV40 00:51:03
217 Justine Clark Totley AC L 00:51:04  
218 Cressida Pearce Totley AC LV50 00:51:07  
219 Naomi Morrison Smiley Paces LV40 00:51:15  
220 Ruth Gow Tideswell L 00:51:16  
221 Robert Smith U/A M 00:51:27  
222 Simon Foster U/A MV50 00:51:54
223 Hathy Kex U/A L 00:52:27  
224 Dennis Middleton U/A MV60 00:52:37  
225 Keith Lindley Danum Harriers MV50 00:52:38  
226 Ian Robinson U/A M 00:52:39  
227 Lou Houghton Stilton Striders LV40 00:52:46  
228 Mary Edgerton Pennine FR LV50 00:52:50  
229 Anton Horsfall Handsworth Roadhogs MV40 00:52:53  
230 Emma Stevenson Smiley Paces L 00:52:59  
231 Maurice West Dark Peak FR MV60 00:53:16  
232 Michele Thompson Handsworth Roadhogs LV40 00:53:38  
233 Carol Beattie Steel City Striders LV60 00:53:42  
234 Andy Horsfall Handsworth Roadhogs M 00:54:06  
235 Sophie Milner Smiley Paces LV40 00:54:14  
236 Dorothy Gray Totley AC LV60 00:54:23  
237 William Brindley Tideswell M 00:54:30  
238 Jill Davies Steel City Striders LV50 00:54:46  
239 John Kerr Totley AC MV50 00:54:49  
240 Stewart Benfield Rear Gunners MV40 00:54:56  
241 Lindsay Evans Totley AC LV40 00:55:03  
242 Matt Glossop Fat Boys RC MV50 00:55:08
243 Phil Gregory Tideswell MV40 00:55:49  
244 Heather Marsden Tideswell LV40 00:55:56  
245 Ben Brindley Tideswell M 00:57:48  
245 Colette Holden Tideswell LV40 00:57:48  
247 Peter Wallis U/A MV50 00:57:49  
248 Rachael Barnes Smiley Paces L 00:58:21  
249 Howard Davies U/A M 00:58:33  
250 Linda Birch U/A L 00:58:36  
251 Catherine Rowe Long Eaton RC LV50 00:58:57  
252 Mark Davies U/A MV40 01:01:00
253 Kenneth Price U/A MV60 01:05:59  
(not set) Helen Soiris Holme Pierrepont LV40 (not set)  

 

One Response to 2015

  1. Helen Soiris says:

    I would like to say a massive thanks to Sophie & Linda who helped me in last night’s race after falling & breaking my wrist & also to David the marshall/doctor who was brilliant in every way. Finally to my team mates Nathan, Lily & Andrew who got me to hospital back in Derby. A great race in spite of everything!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *