2019 Results

Position Name Club Category Time Local
1 Steve Franklin Totley AC MSEN 00:29:51
2 Tom Saville Dark Peak FR MSEN 00:30:33
3 Rupert Allison Dark Peak FR MSEN 00:31:59
4 Samuel Soles Buxton AC MU23 00:32:23
5 Lewis Banton Clowne Road Runners Club M40 00:32:40
6 Neil Northrop Dark Peak FR MSEN 00:32:58
7 Jacob Winfield Buxton AC MU23 00:33:16
8 Thomas Beaumont Totley AC M40 00:33:17
9 Luke Beresford Ripley RC MSEN 00:33:36
10 Malcolm Fowler Cheshire Hill Racers M50 00:33:41
11 Austin Frost Dark Peak FR M40 00:34:05
12 Sam Tierney Hallamshire Harriers MU23 00:34:16
13 Paul Middlemas Steel City Striders RC MSEN 00:34:21
14 Colin Osborne Totley AC M40 00:34:24
15 Megan Wilson Dark Peak FR WSEN 00:34:32
16 Matthew Nichols Matlock AC MSEN 00:34:42
17 Andrew Lake Esk Valley Fell Club M40 00:34:50
18 Paul Skuse Glossopdale Harriers M40 00:34:52
19 Chris Carter U/A MSEN 00:34:57
20 Josh Ring U/A MSEN 00:35:07
21 Mark Roberts U/A MSEN 00:35:09
22 Kieran Swanallan Fat Boys MSEN 00:35:17
23 Damian Kilpin Penistone Footpath Runners M40 00:35:23
24 Jordan Street Clowne Road Runners Club MSEN 00:35:26
24 Jacob Miller Buxton AC MU23 00:35:26
26 Richard Baldwin Dark Peak FR MSEN 00:35:52
27 Lee Storey Penistone Footpath Runners MSEN 00:36:02
28 Mark Burley Macclesfield Harriers & AC MSEN 00:36:08
29 Christopher Rushworth Buxton AC MSEN 00:36:17
30 James Whysall U/A M40 00:36:28
31 Jose Dias Danum Harriers M40 00:36:48
32 Ian Shaw Fat Boys M50 00:36:59
33 Daniel Hartmann Dark Peak FR MSEN 00:37:12
34 Ryan Elliot Dark Peak FR MU23 00:37:15
35 Sam Pearce Ealing Eagles MSEN 00:37:18
36 Ben Mappin U/A MU23 00:37:19
37 David Fryer-Winder Buxton AC MU23 00:37:29
38 Colin Earl Kimberworth Striders M50 00:37:30
39 Matthew Burden Totley AC MSEN 00:37:34
40 Daniel Stanley U/A MSEN 00:37:37
41 Thomas Pearson U/A MSEN 00:37:46
42 Tom Cliffe Unattached MSEN 00:37:50
43 Andrew Watson Erewash Valley M40 00:37:59
44 Colin Lynch Totley AC M50 00:38:08
45 Mike Taylor Fat Boys RC M40 00:38:18
46 Leon Boreham 3 Amigos M40 00:38:22
47 Duncan Robb North Derbyshire RC MSEN 00:38:24
48 Rupert Pearson Fat Boys RC M40 00:38:31
49 Nick Kirk Steel City Striders M50 00:38:35
50 Paul Lewis Long Eaton Running Club M40 00:38:43
51 Dave Edmunds Fat Boys RC M40 00:38:45
51 Oliver Pike Penistone Footpath Runners MSEN 00:38:45
53 Daniel Limb Penistone Footpath Runners MSEN 00:38:46
54 Tim Slack Dark Peak FR MSEN 00:38:48
55 Paul Stuart Steel City Striders M50 00:38:50
56 David Openshaw Fat Boys RC M40 00:38:51
57 Charlie Glover U/A MU23 00:39:05
58 Bob Foreman Matlock AC M60 00:39:06
59 Paul Hulbert Fat Boys RC M50 00:39:08
60 Anthony Whitehouse Totley AC M60 00:39:13
61 Craig Renton Sheffield RC MSEN 00:39:14
62 Peter Durkin U/A M40 00:39:19
62 David James U/A M40 00:39:19
64 Geoffrey Gough Clayton-le-moors M60 00:39:24
65 Philip Morgan Killamarsh Kestrels M50 00:39:28
66 Callum Critchlow U/A MSEN 00:39:29
66 Ian Drysdale U/A MSEN 00:39:29
68 Helen Quirk Unattached WSEN 00:39:30
69 Craig Baird Steel City Striders M40 00:39:33
70 Pippa Wilkie Dark Peak FR W50 00:39:36
71 Andy Buck Steel City Striders RC M60 00:39:41
72 Robert Hall Fat Boys M40 00:39:48
73 Graham Brown U/A M50 00:39:50
73 Paul Dominic Smith U/A M50 00:39:50
75 Tom Jolley U/A MSEN 00:39:56
76 Chris Martin Fat Boys M40 00:40:05
77 James Boardwell Dark Peak FR M40 00:40:11
78 James Hynes U/A M50 00:40:13
79 Alan Life Clayton-le-moors M50 00:40:18
80 Bruce Dalton U/A MSEN 00:40:19
81 Steve Larkin U/A M40 00:40:32
82 Nick Jones Buxton AC M40 00:40:37
83 Peter Wallis Tideswell M60 00:40:46
84 Allen Williams Unattached M50 00:40:53
85 Steve Storey Penistone Footpath Runners M60 00:40:56
86 Mike Pullman Fat Boys RC M50 00:41:02
87 John Thompson fatboys rc M40 00:41:09
88 David Veryard Bakewell M50 00:41:10
89 Rob Sheldon Glossopdale Harriers M40 00:41:11
90 John Green U/A M40 00:41:13
91 Heather Hatton Steel City Striders WSEN 00:41:14
92 Andy Hartley Fat Boys RC M60 00:41:18
93 Guy N D Smith U/A M50 00:41:31
94 Rick Long Fat Boys M50 00:41:39
95 Carla Gibbons Totley AC WSEN 00:41:41
96 Joe Dunne Steel City Striders MSEN 00:41:45
97 Dominic Taylor Fat Boys Running Club M40 00:41:51
98 Tom Fryers Penistone Footpath Runners MU23 00:41:53
99 Aaran Kirk Long Eaton RC MSEN 00:41:54
100 Callum Tulley U/A MSEN 00:41:55
101 Ian Haigh Southwell Running Club M40 00:41:57
102 John Howsham Penistone Footpath Runners M50 00:42:02
103 Jon Gilchrist Tideswell M50 00:42:10
104 Sarah Christian Totley AC WSEN 00:42:11
105 Ant Harris Fat Boys RC M40 00:42:13
106 Jeremy Braithwait Vegan Runners UK MSEN 00:42:15
107 Shane James North Derbyshire RC M40 00:42:16
108 Alan Jack Unattached M40 00:42:21
109 Rachel Findlay-Robinson Keswick WSEN 00:42:23
110 Jenny Armstrong Totley AC WSEN 00:42:27
111 Shaun Walker Penistone Footpath Runners M50 00:42:29
112 Richard Goff Buxton AC MSEN 00:42:34
113 Samantha Willis Buxton AC W40 00:42:38
114 Iain Smith Buffalo Whippets AC M50 00:42:43
115 Will Day Steel City Striders RC M50 00:42:48
116 Robert Taylor Pennine FR M60 00:42:53
117 Rebecca Timms Penistone Footpath Runners W40 00:43:01
118 Neal Pates Steel City Striders M50 00:43:13
119 Ivan Causer U/A M50 00:43:15
120 Dominic Rogers Fat Boys RC M40 00:43:23
121 Matt Killingley Fat Boys RC M50 00:43:28
122 Matthew Coldwell Penistone Footpath Runners M40 00:43:41
123 David Barnes Horwich M60 00:43:44
124 Stuart Lock Tideswell M40 00:43:51
125 James Pace Tideswell M40 00:43:58
126 Paul Fryers Penistone Footpath Runners M50 00:44:00
127 Jeremy Windsor Fatboys Running Club M40 00:44:02
128 Rob Moore Dark Peak FR M50 00:44:05
129 James Ellmore Porter valley M40 00:44:07
130 David Askew Shelton Striders MSEN 00:44:09
131 Karl Beckett North Derbyshire RC M50 00:44:13
132 Simon Wilson Monday Night Boys M40 00:44:16
133 Mark Gamsu Dark Peak FR M60 00:44:25
134 Alicia Lauckner U/A WSEN 00:44:35
135 Julie Darigala Penistone Footpath Runners W40 00:44:38
136 Nick Woffenden Unattached M40 00:44:40
137 Steve Dempsey Fat Boys M50 00:44:45
138 Sally Hook U/A W40 00:44:46
139 Peter Bailey Buxton AC M50 00:44:53
140 Phil Hewson Steel City Striders M50 00:44:57
141 Hannah Sharpe Clowne Road Runners Club WSEN 00:44:59
142 Tim Coey Fat Boys RC MSEN 00:45:00
143 Andrew Watkins Tideswell Running Club M50 00:45:13
144 Helen Wright Penistone Footpath Runners WSEN 00:45:15
145 Joseph Wall Handsworth Roadhogs M50 00:45:21
146 Lola Ritchie U/A WSEN 00:45:28
147 David Patrick Ashbourne RC M50 00:45:31
148 Dav Thompson Monday Night Boys MSEN 00:45:34
149 Ben Robson Dark Peak FR M50 00:45:37
150 Kelvin Bowskill Penistone Footpath Runners M60 00:45:39
151 Steve Brandreth Porter Valley Plodders M50 00:45:40
152 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M50 00:46:17
153 Mark Graham Penistone Footpath Runners M50 00:46:25
154 John Armitage Steel City Striders M40 00:46:32
155 Andrew Kirby U/A MSEN 00:46:40
156 Jack Hartley Fat Boys MSEN 00:46:41
157 Matthew Jackson Heanor Running Club MSEN 00:46:43
157 Paul Lorrigan U/A M50 00:46:43
159 Ian Weeks Monday Night Boys M40 00:46:44
160 Jack Hammerton Monday Night Boys MSEN 00:46:47
161 Izzy Avill U/A WU23 00:46:51
162 John Murray North Derbyshire RC M60 00:46:52
163 Alex Forrest Vegan Runners M50 00:46:54
164 Simon Hutchinson U/A M50 00:47:02
165 Sarah Witham North Derbyshire RC W40 00:47:04
166 Robert Scriven North Derbyshire RC M40 00:47:05
167 Francesca Rooker U/A WSEN 00:47:07
168 Wayne Parkinson Penistone Footpath Runners M50 00:47:15
169 Carmel Stanford Unattached W40 00:47:17
170 David Walker U/A M50 00:47:25
171 Paul Hughes Fat Boys RC M60 00:47:29
172 Paul Hills Pennine FR M60 00:47:43
173 Michael Richardson Handsworth Roadhogs M50 00:47:46
174 Louise Rook Smiley Paces W40 00:47:52
175 Katherine Alexandra Setterington U/A WSEN 00:48:10
176 Ruth Gowers Buxton AC W40 00:48:19
177 Cathy Brown Long Eaton RC WSEN 00:48:23
178 Dave Fooks U/A M50 00:48:25
178 Ann Fooks U/A W40 00:48:25
180 Clare Gardiner U/A WSEN 00:48:27
181 Tracey Mardell U/A W50 00:48:30
182 John Herbert Dark Peak FR M60 00:48:33
183 Nick Wardle U/A M40 00:48:41
184 Matt Dixon U/A M50 00:48:49
185 Nick Whittingham Penistone Footpath Runners M60 00:48:51
185 Kenny Turner Dark Peak FR M50 00:48:51
187 Brent Lindsay Penistone Footpath Runners M50 00:48:54
188 Bob Gardner North Derbyshire RC M60 00:48:55
189 Nigel Callaghan North Derbyshire RC M40 00:49:03
190 Kevin Randall Valley Hill Runners MSEN 00:49:20
191 Jonathan Ayres North Derbyshire RC MSEN 00:49:23
192 Alan Read U/A M60 00:49:31
193 Carl Rawson Unattached M40 00:49:35
194 Kate Scott Steel City Striders RC W50 00:49:36
195 Andrew Elliott North Derbyshire RC M50 00:49:42
196 Chris Hunt North Derbyshire RC MSEN 00:49:43
197 Tony Dent Tideswell M60 00:49:47
198 Lizzie Rawson Fat Boys RC WU23 00:49:49
199 Manny Singh U/A MSEN 00:49:51
200 Keith Gordon Penistone Footpath Runners M70 00:50:03
201 Dave Arundale Dark Peak FR M60 00:50:05
202 Michael Stubbs U/A M40 00:50:21
203 Gary Bates North Derbyshire RC M40 00:50:27
204 Isobel Gowers Springfield Striders W40 00:50:28
205 Vinny Thomson Fat Boys RC M50 00:50:38
206 Katie Dale Unattached WSEN 00:50:41
207 Chris Shaw Dark Peak FR M50 00:50:42
208 Claire Wolstenholme Sheffield RC WSEN 00:50:45
209 Heather Anne Lindley Penistone Footpath Runners W50 00:50:46
210 Mark Wood U/A M50 00:50:52
211 Steve Monaghan North Derbyshire RC M50 00:50:54
212 Susan Charlesworth Penistone Footpath Runners W50 00:50:57
213 Stu Smith Penistone Footpath Runners M60 00:51:03
214 Linda Rimmer U/A W40 00:51:16
215 Paul Firth U/A M60 00:51:28
216 Heather Fryer-Winder Buxton AC W50 00:51:37
217 Dean Harding Steel City Striders RC MSEN 00:51:49
218 Jane Candlish U/A WSEN 00:52:14
219 Steve Andrews Barnsley Harriers M40 00:52:18
220 Graham Berry Dark Peak FR M70 00:52:21
221 Mary Jeal Glossopdale Harriers W50 00:52:27
222 Amanda Watson U/A W40 00:52:28
223 Andrew Skelton U/A M60 00:52:41
224 Luke Mcguinness Penistone Footpath Runners MSEN 00:52:42
225 Helen Smith Ripley Running Club WSEN 00:52:46
226 Morven Lowe Steel City Striders W40 00:52:47
227 Jon Heathfield Dark Peak FR M50 00:52:48
228 Jill Davies Steel City Striders RC W50 00:52:53
229 Fraser Sidebottom Wakey Tri MSEN 00:52:56
230 John Ostrovskis Fat Boys RC M50 00:53:00
231 Myfanwy Cross Penistone Footpath Runners WSEN 00:53:01
232 Trevor Durham North Derbyshire RC M50 00:53:05
233 Bob Edmonds U/A M40 00:53:07
234 Colin Bostock Long Eaton Running Club M60 00:53:13
235 Steve Dommett Penistone Footpath Runners M50 00:53:21
236 Beverley Golden Buxton AC W40 00:53:22
237 Philippa Smith U/A WU23 00:53:31
238 Susan Beckett North Derbyshire RC W50 00:53:36
239 Naomi Morrison Smiley Paces W40 00:53:40
240 Claire Conway Totley AC WSEN 00:53:57
241 Bryony Pullman U/A WSEN 00:54:08
242 Richard Knowles Totley AC M40 00:54:11
243 Helen Wright Dark Peak FR WSEN 00:54:13
244 Elizabeth Lakin Long Eaton RC W40 00:54:26
245 Caryl Hartwright Totley AC W70 00:54:38
246 Tracy Gregory Buxton AC W50 00:54:41
247 Andy Horsfall Handsworth Roadhogs MSEN 00:54:44
248 Chris Weston Monday Night Boys M60 00:54:45
249 Beth Elliott North Derbyshire RC WSEN 00:55:09
250 Adam Russell Monday Night Boys MSEN 00:55:12
251 Geoff Andrew U/A M60 00:55:16
252 James Mappin Monday Night Boys M40 00:55:17
253 David Mosley U/A M40 00:55:18
254 Kirsten Grafton North Derbyshire RC W50 00:55:19
255 Myles Jones Porter valley M40 00:55:25
256 Michael Arundale Dark Peak FR M60 00:55:39
257 Susannah Wall Totley AC WSEN 00:55:52
258 David Cole U/A M50 00:55:54
259 Dawn Godley Penistone Footpath Runners W50 00:56:00
260 Clare Eardley Wirksworth Running Club W40 00:56:07
261 Joann Lewis Long Eaton RC W50 00:56:57
262 Raymond Brown Penistone Footpath Runners M70 00:58:03
263 Gillian Hart U/A W50 00:58:36
264 Martin Rosser Fat Boys M50 00:58:39
265 Jemma Bates Trail Runners Association WSEN 00:59:04
266 Corinna Jane Setterington U/A WU23 00:59:13
266 David Setterington U/A MSEN 00:59:13
268 Jaqueline Howsham Penistone Footpath Runners W50 00:59:14
269 Maurice West Dark Peak FR M70 00:59:30
270 Stewart Benfield Rear Gunners M50 00:59:37
271 Chris Cormack U/A M40 00:59:38
272 Rachel Liptrot Vegan Runners WSEN 01:00:13
273 Neal Matthews Sheffield RC M50 01:00:46
274 Mandy Halsey Tideswell W50 01:01:07
274 Mary Mooney Tideswell W50 01:01:07
276 Susan Hall Penistone Footpath Runners W60 01:01:50
277 Sue Jeff Buxton AC W50 01:02:14
278 Rachel Dowle Buxton AC W40 01:02:15
279 Karen Calladine U/A W40 01:03:32
280 Robert White U/A M50 01:04:59
281 Demelza Whitbread U/A W40 01:07:27
Keith Lindley U/A M60
Eugene Rybinski Dark Peak FR M60