2018 Results

.

Position Name Club Category Time Local
1 Ben Hague Rotherham Harriers MSEN 00:29:02
2 Dan Haworth Keswick MSEN 00:29:09
3 Steve Franklin Totley AC MSEN 00:29:17
4 Billy Cartwright Matlock AC MSEN 00:30:28
5 Nicholas Barber Pennine FR MSEN 00:31:05
6 Oliver Mathaid Holme Pierrepont MSEN 00:31:18
7 Ben Cartwright Matlock Athletic Club MSEN 00:31:25
8 Rupert Allison Dark Peak FR MSEN 00:31:58
9 Ben Light Buxton AC MSEN 00:32:12
10 Austin Frost Dark Peak FR M40 00:32:27
11 Aidan Linskill Totley AC MSEN 00:32:35
12 David Miller Dark Peak FR M40 00:32:38
13 Kieran Shanahan Fat Boys MSEN 00:32:56
14 Stevie Knowles Pennine M40 00:33:03
15 Matthew Nichols Matlock AC MSEN 00:33:11
16 Andy Charlton U/A MSEN 00:33:18
17 Paul Skuse Glossopdale Harriers M40 00:33:19
18 Colin Brearley Holme Pierrepont M40 00:33:25
19 Paul Sorrell Ripley RC M40 00:33:26
20 Mike Nolan Dark Peak FR M50 00:33:59
21 Colin Osborne Totley AC M40 00:34:03
21 Jonny Wilson Fat Boys RC M40 00:34:03
23 Paul Middlemass U/A MSEN 00:34:12
24 Chris Jackson Pennine MSEN 00:34:23
25 Andrew Lake Esk Valley Fell Club M40 00:34:25
26 Jason Bennett Buxton AC M40 00:34:34
27 Charlie Matthews Fat Boys RC MU23 00:34:50
28 Phil Moore U/A MSEN 00:34:51
29 Chris Rushworth Buxton AC MSEN 00:34:57
30 Johnathan Cooper-Knock Totley AC MSEN 00:35:02
31 Brendan Moore Ilkeston MSEN 00:35:03
32 Chris Carter U/A MSEN 00:35:07
33 Alistair Reid U/A MSEN 00:35:17
34 Robert Plant Heanor Running Club MSEN 00:35:23
35 Mark Burley Macc Harrier MSEN 00:35:28
36 Simon Bennett Steel City Striders M40 00:35:35
37 Ed Richardson Dark Peak FR M40 00:35:40
38 Chris Duncan U/A MSEN 00:35:46
39 Chloe Haines Dark Peak FR WSEN 00:35:49
40 Mike Taylor Fat Boys RC M40 00:36:05
41 Mark Jones U/A MSEN 00:36:06
42 Ian Shaw Fat Boys M50 00:36:13
43 Carl Bradford Dark Peak FR M40 00:36:17
44 James Hobson Goyt Valley Striders MSEN 00:36:21
45 Daniel Latham Buxton AC MSEN 00:36:26
46 Mark Jacobi Totley AC M50 00:36:30
47 Matthew Grainge Holme Pierrepont M40 00:36:45
48 Paul Stuart Steel City Striders M50 00:37:17
49 Howard Darwin Todmorden Harriers M50 00:37:22
50 Ian Warhurst Pennine M50 00:37:27
51 Pippa Wilkie Dark Peak FR W50 00:37:30
52 Hugh Pelk U/A M40 00:37:33
53 David Harrison Dark Peak FR M50 00:37:35
54 John Thompson fatboys rc M40 00:37:36
55 Lisa Watson U/A WSEN 00:37:37
56 Alan Billington Belper Harriers M40 00:37:49
57 Neil Butler Sheffrec M40 00:37:56
58 Liam Murphy Holme Pierrepont MSEN 00:37:57
59 Megan King Goyt Valley Striders WU23 00:38:12
60 Ellen Patton Dark Peak Fell Runners WU23 00:38:18
61 Tim Parr U/A M50 00:38:29
62 Aidan Grant Goyt Valley Striders M40 00:38:38
63 Dave Lodwick Roadhogs Leicester M50 00:38:41
64 Paul Fenton Macc Harrier M40 00:38:42
65 Samuel Lightfoot U/A MSEN 00:38:46
66 David Openshaw Fat Boys RC M40 00:38:47
67 Oliver Brocklehurst Matlock AC MU23 00:38:48
68 Robert Hall Fat Boys M40 00:38:57
69 Jack Nuttgens U/A MSEN 00:38:59
70 Michael Pattrick U/A MSEN 00:39:07
70 Ruth Keeley Belper Harriers WSEN 00:39:07
72 Alex Birch U/A MSEN 00:39:08
73 George Yates Dark Peak FR M40 00:39:11
74 Mike Pullman Fat Boys RC M50 00:39:18
75 Ian Charlesworth Penistone Footpath Runners M50 00:39:19
76 Stuart Turner U/A M40 00:39:26
77 Sam Godwin Holme Pierrepont MU23 00:39:30
78 Nigel Barnes Steel City Striders M40 00:39:42
79 Steve Larkin U/A M40 00:39:49
80 Michael Chelgrin U/A M40 00:40:00
81 Alf max Hulbert U/A MU23 00:40:04
82 Ronan O’Malley U/A MSEN 00:40:09
83 Gary Baker Sheffield RC M50 00:40:11
84 Paul Hulbert Fat Boys RC M40 00:40:14
85 Dan Box U/A MSEN 00:40:20
86 Gary Cragg Holme Pierrepont M40 00:40:24
87 Andy Reid Porter valley M40 00:40:25
88 Mark Beighton Belper Harriers M40 00:40:26
89 Joe Dunne Steel City Striders MSEN 00:40:27
90 Mark Platton Steel City Striders RC M50 00:40:34
91 Andrew Dexter U/A MSEN 00:40:35
92 Gary Wilton Waikiki Island Harriers M50 00:40:41
93 Lee Murray Unattached M40 00:40:45
94 Paul Dominic Smith U/A M50 00:40:46
95 Mark Lay Long Eaton RC M40 00:40:50
96 David Alan Coleshill Dark Peak Fell Runners M40 00:40:53
97 Arran Turton-Phillips U/A MU23 00:40:59
98 Les Morton Sheffield RC M60 00:41:01
99 Ben Ritchie Alpkit MSEN 00:41:05
100 Jon Gilchrist Tideswell M50 00:41:07
101 Ben Firth-Jones U/A MU23 00:41:08
102 Ann Gould Holme Pierrepont WSEN 00:41:10
103 Jennifer Armstrong Totley AC WSEN 00:41:13
104 Julie Darigala Penistone Footpath Runners & AC W40 00:41:17
105 Iain Smith Buffalo Whippets M40 00:41:18
106 Richard Goff Buxton AC MSEN 00:41:20
107 David Wass Worksop Harriers M50 00:41:23
107 Stewart Kemp Dark Peak FR M60 00:41:23
109 Wayne Grant Goyt Valley Striders M40 00:41:26
110 John Green U/A M40 00:41:30
111 Ruth Brandon Holme Pierrepont W40 00:41:32
111 Jo Bednall Buxton AC W50 00:41:32
113 Richard Mead Dark Peak FR M40 00:41:36
114 Pete Kerry North Derbyshire RC M60 00:41:37
115 Daniel Stanley U/A MSEN 00:41:45
116 Ian Haigh Southwell Running Club M40 00:41:51
117 Claire Lewis Holme Pierrepont WSEN 00:41:52
118 Joseph Scammell U/A MSEN 00:41:54
119 Rick Long U/A M50 00:42:06
120 Tammy Hague Rotherham Harriers WSEN 00:42:11
121 Mike Annett Unattached M50 00:42:12
122 Joanne Howett Ripley RC W40 00:42:13
123 Nicola Rafferty Steel City Striders RC W50 00:42:19
124 Andy Kirkland U/A M40 00:42:22
125 Ann Wallace Unattached WSEN 00:42:23
126 Christos Liaskos Totley AC MSEN 00:42:31
127 David Patrick Ashbourne RC M50 00:42:36
128 Luke Holme Glossopdale Harriers MSEN 00:42:39
129 Connor Lomax Goyt Valley Striders M40 00:42:43
130 Kenny Turner Dark Peak FR M50 00:42:46
131 Alan Jack Unattached M40 00:42:58
132 Xose Portela Dark Peak FR MSEN 00:43:00
133 David Beel Steel City Striders MSEN 00:43:07
134 David Blakemore U/A MSEN 00:43:14
135 Damian Herbert U/A M40 00:43:22
136 Janet Atkinson Holme Pierrepont W40 00:43:23
137 Pat Goodall Totley AC W60 00:43:32
138 Robert Platts Tideswell MSEN 00:43:39
139 Pete Walldrom Glossopdale Harriers MSEN 00:43:49
140 Stuart Reduk Tideswell M40 00:43:50
141 Lola Ritchie Alpkit WSEN 00:43:54
142 Gina Granger Holme Pierrepont RC W40 00:43:55
143 Peter Grover U/A M50 00:43:59
144 Mark Wood U/A M50 00:44:06
145 Paul Beckett Unattached M40 00:44:10
146 James Ellwood Porter Valley Plodders M40 00:44:14
147 Carmel Stanford U/A W40 00:44:30
148 Dominic Taylor Fat Boys M40 00:44:31
149 Francesca Rooker U/A WSEN 00:44:54
150 Peter Dawson Unattached MSEN 00:45:03
151 Ellen Quane Glossopdale Harriers WU23 00:45:04
152 Caroline Burrell FRA W40 00:45:07
153 Simon Wilson Monday Night Boys M40 00:45:17
154 Richard Colley Fat Boys RC M40 00:45:20
155 Ruth Calvert Wirksworth W40 00:45:24
156 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M50 00:45:32
157 David Maloney Steel City Striders M50 00:45:35
158 Dominic Rogers Fat Boys RC M40 00:45:39
159 Tracey Mardell U/A W50 00:45:41
160 Andrew David Watkins Tideswell M50 00:45:44
161 Tom Nutgens Steel City Striders M50 00:45:45
162 Martin Long U/A M40 00:45:54
163 Frank Newcombe U/A M50 00:45:57
164 Helen Young Totley AC W40 00:46:12
165 Bob Gardner North Derbyshire RC M50 00:46:14
166 Bob Grocutt Steel City Striders RC M50 00:46:16
167 Andy Robinson U/A MSEN 00:46:19
168 Helen Wright Penistone Footpath Runners WSEN 00:46:21
169 Darren Hunt Buxton AC M40 00:46:24
170 Amy Wilson U/A W40 00:46:25
171 John Armitage Steel City Striders M40 00:46:30
172 Joedy Ibbotson U/A M40 00:46:33
173 Julia Buxton Belper Harriers W50 00:46:45
174 Vinny Thomson Fat Boys RC M50 00:46:48
175 Phil Hughes-Narborough North Yorks Moors At M50 00:47:04
176 Sarah Walch Penistone Footpath Runners & AC WSEN 00:47:07
177 Estelle McGuire Stockport Harriers W60 00:47:14
178 Carlene Rowson Totley AC WSEN 00:47:20
179 Clare Ash U/A W50 00:47:46
180 Julie Phelaw Belper Harriers W50 00:47:48
181 Michael Stubbs U/A M40 00:47:59
182 Ann Fooks U/A W40 00:48:02
183 David Fooks U/A M50 00:48:03
184 Mick Fowler U/A M60 00:48:05
185 David Kyffin U/A M40 00:48:12
186 Kevin Dudley Dark Peak FR M40 00:48:19
187 Kate Scott Steel City Striders RC W50 00:48:29
188 William Treves U/A M40 00:48:34
189 David Arundale Dark Peak Fell Runners M60 00:48:35
190 Joe Wilkins U/A MSEN 00:48:39
191 Sally Hook U/A WSEN 00:48:44
192 Martin Clarke Wolds Veteran M60 00:48:45
193 Amanda Porter Alpkit W40 00:48:49
194 Laura Garcia Smiley Paces W40 00:49:01
195 Paul Stevenson Long Eaton Running Club M60 00:49:02
196 Lol Harvey Steel City Striders M40 00:49:07
197 Graham Berry Dark Peak FR M70 00:49:10
198 Hannah Lonsdale U/A WSEN 00:49:30
199 Dean Harding U/A MSEN 00:49:37
200 Charlotte Boig Unattached WSEN 00:49:42
201 Nicola Ross Steel City Striders WSEN 00:49:44
202 Carl Rawson Unattached M40 00:49:47
203 Jill Davies Steel City Striders W50 00:49:49
204 Michael Bates U/A MSEN 00:49:58
205 Elizabeth Lakin Long Eaton RC WSEN 00:50:03
206 Fee Hulley U/A W40 00:50:15
207 Gill Pomfret Smiley Paces W50 00:50:16
208 Geoff Andrew U/A M60 00:50:31
209 Naomi Rabin Steel City Striders WSEN 00:50:39
210 Jo Chalmers Holme Pierrepont W40 00:50:42
211 Victoria Fell Tideswell WSEN 00:50:44
212 Keith Lindley Danum Harriers M60 00:50:47
213 Beverley Baker Sheffield RC W40 00:51:01
214 Angie Astbury U/A W40 00:51:08
215 Suzanne Howard U/A W40 00:51:13
216 Beatrice Taylor U/A W40 00:51:15
217 Steven Berry Goyt Valley Striders M50 00:51:18
218 Amanda Skeldon U/A W40 00:51:27
219 Justine Pedler Smiley Paces W50 00:51:35
220 Ben Pedler U/A M40 00:51:39
221 Holly McCain Vegan Runners WSEN 00:51:59
222 Felicity Baker Holme Pierrepont W40 00:52:07
223 Clare Eardley Wirksworth Running Club W40 00:52:19
224 Wendy Baverstock Waikiki Island Harriers W40 00:53:05
225 Harriet Drouin Penistone Footpath Runners WSEN 00:53:11
226 Billy Gwinnuit U/A MSEN 00:53:33
227 Bob Bryan Dark Peak FR M60 00:53:46
228 Alison Thornhill North Derbyshire RC W50 00:53:57
229 Andy Horsfall Handsworth Roadhogs MSEN 00:54:06
230 Doug Auld U/A M40 00:54:13
231 Debbie McCart U/A W50 00:54:18
232 Julia Carter Goyt Valley Striders W40 00:54:21
233 Maurice West Dark Peak FR M70 00:54:44
234 Gilian Hart U/A W50 00:54:45
235 Fiona Newman Steel City Striders W40 00:54:47
236 Helena Parsons U/A W40 00:55:15
237 Stewart Benfield Rear Gunners M50 00:55:18
238 Deborah Varney FRA W50 00:55:40
239 Emily Johnson U/A WSEN 00:55:49
240 Kelvin Rampton U/A M40 00:56:00
241 Sophie Barraclough Holmfirth Harriers AC W50 00:59:28
242 Peter Stanley Penistone Footpath Runners M60 00:59:31
243 Jane Mccart U/A WSEN 01:00:12
244 Rachel Dowle Buxton AC W40 01:01:20
245 Charlie Narejko Buxton AC WSEN 01:01:21
245 Sue Jeff Buxton AC W50 01:01:21
247 Demelza Whitbread U/A WSEN 01:03:06