2017 Results

Position Name Club Category Time Local
1 Steve Franklin Totley AC MSEN 00:29:52
2 Duncan Coombs HBT MSEN 00:31:22
3 Charlie Baker Hallamshire Harriers MSEN 00:32:44
4 Peter Davies Dark Peak FR MSEN 00:32:49
5 Matthew Nichols U/A MSEN 00:32:54
6 Malcolm Johnson Stockport Harriers M40 00:33:05
7 Kieran Shanahan U/A MSEN 00:33:09
8 Aidan Linskill Totley AC MSEN 00:33:50
9 Austin Frost Dark Peak FR M40 00:34:00
10 Thomas Beaumont Totley AC MSEN 00:34:08
11 Mike Nolan Dark Peak FR M40 00:34:33
12 Simon Conroy Dark Peak FR M40 00:34:41
13 Samuel Heap Team Outside MSEN 00:34:48
14 Jonny Wilson Fat Boys RC M40 00:34:58
15 Andy Charlton U/A MSEN 00:35:06
16 Steven Fraser Steel City Striders MSEN 00:35:50
17 Bradley Stone Matlock AC M40 00:36:04
18 Ian Shaw Fat Boys RC M50 00:36:28
19 Paul Firth U/A MSEN 00:37:04
20 Mike Taylor Fat Boys RC M40 00:37:06
21 Chris Duncan U/A MSEN 00:37:07
22 Dan Hartmann U/A MSEN 00:37:08
23 James Hobson Goyt Valley Striders MSEN 00:37:13
24 Peter Durkin U/A M40 00:37:20
25 Justin Lewis U/A MSEN 00:37:27
26 Tyrrell Basson Dark Peak FR M40 00:37:28
27 Charlie Matthews Fat Boys RC MU23 00:37:32
28 Paul Stuart Steel City Striders M50 00:37:39
29 Simon Holmes U/A MSEN 00:37:47
30 Kames Howard U/A MSEN 00:38:25
31 David Harrison Dark Peak FR M50 00:38:47
32 Ishmael Burdeau Vegan Runners M40 00:38:55
32 David Openshaw Fat Boys RC M40 00:38:55
34 Robert Hall U/A M40 00:39:01
35 John Thompson Fat Boys RC M40 00:39:14
36 Paul Hulbert Fat Boys RC M40 00:39:20
37 Aidan Grant Goyt Valley Striders M40 00:39:24
38 Ben Riley U/A MSEN 00:39:29
39 Mike Pullman Fat Boys RC M50 00:39:32
40 Richard Chivern U/A MSEN 00:39:37
41 Nick Baynes Fat Boys RC M40 00:39:48
42 Stuart Reece U/A MSEN 00:39:49
43 Claire Aspinall Pennine FR W40 00:39:51
44 Anthony Whitehouse Totley AC M60 00:40:01
45 George Carman Porter Valley Plodders M40 00:40:07
46 Nicola Parkin Dark Peak FR W40 00:40:10
47 Martyn Jones Dark Peak FR M40 00:40:14
48 Joe Dunne Steel City Striders MSEN 00:40:16
49 Anthony Tierney Monday Night Boys M40 00:40:25
50 James Pace Tideswell M40 00:40:31
51 Joseph Allan Wall U/A M50 00:40:39
52 Jeremy Braithwait U/A MSEN 00:40:41
53 Alex Birch U/A MSEN 00:40:50
54 Chris Caroe U/A M40 00:40:56
55 Helen Mort U/A WSEN 00:41:02
56 Jennifer Armstrong Totley AC WSEN 00:41:05
57 Andy Hartley Fat Boys RC M50 00:41:10
58 Steve Matthews Dark Peak FR M50 00:41:18
59 Keith Bell Steel City Striders M40 00:41:21
60 Eleanor Wainwright U/A WU23 00:41:25
61 John Mcmullen Fat Boys RC M50 00:41:27
62 Reg Cooper U/A M60 00:41:37
63 Steven Gascoyne North Derbyshire RC MSEN 00:41:39
64 Alison Wainwright Dark Peak FR W40 00:41:42
65 Stewart Kemp Dark Peak FR M60 00:41:55
66 Alan Jack U/A M40 00:42:02
67 Will Day Dark Peak FR M40 00:42:05
68 Rob Moore Dark Peak FR M50 00:42:09
69 Rick Long U/A M50 00:42:10
70 Phil Burnip U/A M50 00:42:11
71 David Wass Worksop Harriers M50 00:42:14
72 Simon Gregory Handsworth Roadhogs M40 00:42:18
73 Steve Larkin U/A M40 00:42:20
74 Zoe Percival U/A WSEN 00:42:36
75 Mike Annett U/A M50 00:42:45
76 Mark Platton Steel City Striders M50 00:42:59
77 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M50 00:43:06
78 Matt Killingley Fat Boys RC M40 00:43:16
79 Pat Goodall Totley AC W60 00:43:28
80 Sarah Christian Totley AC WSEN 00:43:29
80 Brian Holland Goyt Valley Striders M60 00:43:29
82 Ant Harris Fat Boys RC M40 00:43:41
83 Jason Horsfall Handsworth Roadhogs MSEN 00:43:56
84 Michael Richardson Handsworth Roadhogs M50 00:43:57
85 Richard Mellor U/A M50 00:43:59
86 Ian Weeks Monday Night Boys M40 00:44:02
87 Simon Wiles Steel City Striders M50 00:44:08
88 Lizzie Rawson Fat Boys RC WU23 00:44:10
89 Dan Thompson Alpkit MSEN 00:44:20
90 Jo Bednall Buxton AC W50 00:44:31
91 Steve Wickham Erewash Valley M50 00:44:32
92 John Gorman North Derbyshire RC M60 00:44:34
93 Simon Wilson Monday Night Boys M40 00:44:44
94 Peter Grover U/A M50 00:44:48
95 Neil Hindle FRA M60 00:44:51
96 Connor Lomax Goyt Valley Striders M40 00:44:55
97 Richard Corker North Derbyshire RC M50 00:45:01
98 Fiona Newman Dark Peak FR W40 00:45:02
99 James Elwood Porter Valley Plodders M40 00:45:04
100 Neale Vanstone Fat Boys RC M40 00:45:09
101 Laura Garcia Smiley Paces WSEN 00:45:16
102 Clive Smith Chesterfield Royal Runners MSEN 00:45:20
103 Lola O’Brien U/A WSEN 00:45:33
104 Dominic Taylor Fat Boys RC M40 00:45:36
105 Andrew Watkins Tideswell M50 00:45:46
106 Martin Carpenter North Derbyshire RC M50 00:45:50
107 Michael Stubbs U/A M40 00:45:58
108 Nick Woffenden U/A MSEN 00:46:14
109 Clare Howarth Totley AC WSEN 00:46:20
110 Chris Howe U/A MSEN 00:46:30
111 Al Peel Fat Boys RC M50 00:46:32
112 Nick Cox U/A MSEN 00:46:33
113 Amy Wilson U/A WSEN 00:46:41
114 Simon Bray Sinfin M40 00:46:49
115 John Richardson Handsworth Roadhogs M50 00:46:57
116 Bob Grocutt Steel City Striders M50 00:47:05
117 Rachel Charles U/A W40 00:47:08
118 Paul Sanderson Dark Peak FR M50 00:47:41
119 Julie Ellison Goyt Valley Striders W40 00:47:44
120 Seamus Carroll North Derbyshire RC M50 00:47:59
121 Victoria Hankins Steel City Striders W40 00:48:26
122 Ruth Gowers Buxton AC W40 00:48:55
123 Carmel Stanford U/A WSEN 00:49:12
124 Dave Arundale Dark Peak FR M60 00:49:24
125 Christine Hill Goyt Valley Striders W40 00:49:25
126 Colin Bostock Long Eaton RC M60 00:49:29
127 Jon Heathfield Dark Peak FR M50 00:49:35
128 Rebecca Powell U/A WSEN 00:49:50
129 Martin Slovak U/A MSEN 00:49:51
130 Richard Percival Monday Night Boys M40 00:50:03
131 Jill Davies Steel City Striders W50 00:50:09
131 Catherine Davey U/A WSEN 00:50:09
133 John Oleshko Long Eaton RC M50 00:50:15
134 Joseph Gregory U/A MSEN 00:50:18
135 Helen Smith Shelton Striders WSEN 00:50:25
136 Paul Stevenson Long Eaton RC M50 00:50:28
137 Justine Fraser U/A WSEN 00:50:49
138 Richard Knowles Totley AC M40 00:50:51
139 Graham Berry Dark Peak FR M70 00:52:08
140 Alex Peel Fat Boys RC WU23 00:52:44
141 Mandy Tee U/A WSEN 00:53:01
142 Mike Arundale Dark Peak FR M60 00:53:15
143 Stephanie Bowler U/A WSEN 00:53:21
144 William Brendley Tideswell MSEN 00:53:33
145 Chris Tetley Goyt Valley Striders M50 00:53:34
146 Myles Jowett Porter Valley Plodders M40 00:53:35
147 Andy Portwood U/A M40 00:53:59
148 Andrew Marshall U/A MSEN 00:54:03
149 Maurice West Dark Peak FR M70 00:54:14
150 Steve Monaghan U/A M50 00:54:21
151 Jane Adland GVS W40 00:54:42
152 Jennifer Lear U/A WSEN 00:55:18
153 Steven Berry Goyt Valley Striders M50 00:55:48
154 Caroline Wickham Erewash Valley W50 00:56:43
155 Stewart Benfield Rear Gunners M50 00:56:49
156 Charlotte Nutting U/A W40 00:57:04
157 Simon Foster Peak Time M50 00:57:05
158 Leonard Foulds Wirksworth M50 00:57:26
159 Phil Gregory Tideswell M40 00:57:40
160 Carl Rawson U/A MSEN 01:00:13
161 Laura Manners U/A W40 01:00:20
162 Peter Fotheringham Goyt Valley Striders M50 01:01:14
163 Colette Holden Tideswell W40 01:01:30
164 Richard Garton Steel City Striders M50 01:01:48
165 Katie Russell U/A WSEN 01:03:38
166 Nicola Walton U/A WSEN 01:03:39
167 Demelza Whitbread U/A WSEN 01:09:11
168 Alison Hammerton U/A WSEN 01:11:09
Matt Heason Grindleford Goats M40
Graeme Schofield U/A MSEN