2016 Results

Position Name Club Category Time Local
1 Rob Little Dark Peak FR M 00:30:04
2 Steve Franklin Totley AC M 00:30:40
3 Aidan Smith Hallamshire Harriers MU23 00:31:23
4 Ben Cartwright Matlock AC M 00:31:38
5 Nick Barber Pennine M 00:32:29
6 Aidan Linskill Totley AC M 00:32:39
7 Peter Davies Dark Peak FR M 00:32:45
8 Jordan Street Clowne RR M 00:32:50
9 Andrew Lake Esk Valley Fell Club MV40 00:32:59
10 Austin Frost Dark Peak FR MV40 00:33:25
11 Jonny Wilson Fat Boys RC MV40 00:33:32
12 Kevin Mahon Handsworth Roadhogs MV40 00:33:38
13 David Miller U/A MV40 00:33:47
14 Andrew Wainwright FRA MV40 00:34:27
15 Mark Burton Pennine MV40 00:34:30
16 Anthony Squire Holme Pierrepont M 00:34:52
17 Mathew Sedgewick Totley AC MV40 00:35:02
18 Andrew Davies Steel City Striders MV40 00:35:27
19 John Brannock Porter Valley Plodders M 00:35:57
20 Joel Siddall North Derbyshire RC M 00:36:01
21 Simon Browne Denby Dale Travellers MV40 00:36:06
22 Andy Charlton U/A M 00:36:10
23 Mark Jacobi Totley AC MV50 00:36:16
24 Matthew Hulley Pennine MV40 00:36:18
25 Billy Naylor Tideswell MV40 00:36:28
26 Simon Holmes U/A M 00:36:32
27 Richard Snowden Totley AC MV40 00:36:40
28 Matt Jackson North Derbyshire RC M 00:36:47
29 Colin Osborne Totley AC MV40 00:36:49
30 Steven Gatherington Holme Pierrepont M 00:36:55
31 Kieran Shaunahan U/A M 00:36:57
32 Steph Curtis Pennine FR LV40 00:36:59
33 Oliver Barnsley U/A MV40 00:37:04
33 Adrian Fisher Dark Peak FR MV40 00:37:04
35 Mike Taylor Fat Boys RC MV40 00:37:12
36 Ian Warhurst Pennine MV50 00:37:17
37 Oliver Ingham Denby Dale Travellers MU23 00:37:24
38 Dan Lounds U/A MV40 00:37:35
39 Jon Sanderson Totley AC MV40 00:37:42
40 Simon Conroy Dark Peak FR MV40 00:37:57
41 Samuel Heap Team Outside M 00:38:00
42 Charlie Matthews Fat Boys RC MU23 00:38:04
43 Robert Hall U/A MV40 00:38:06
44 Stephen Larkin U/A MV40 00:38:09
45 Dan Cook Steel City Striders MV40 00:38:21
46 Stuart Bennet U/A M 00:38:23
47 Liam Ashton U/A M 00:38:28
48 Michael Sumner U/A MV50 00:38:29
49 Daniel Rawson Beeston AC M 00:38:38
50 Hugh Pell U/A M 00:38:56
51 Andrew Reid Porter Valley Plodders M 00:38:59
52 Holly Martin Pennine FR L 00:39:01
53 Robert Currin Fat Boys RC MV40 00:39:06
54 Bethan Gay Sheffield University L 00:39:09
55 Steve Watson U/A MV40 00:39:15
56 Nick Baynes Fat Boys RC MV40 00:39:20
57 Claire Aspinall Pennine FR L 00:39:22
58 Richard Bolton Pennine MV40 00:39:26
59 Paul Smith U/A MV50 00:39:27
60 Colin Smith SYO MV50 00:39:42
61 Oliver Cook Long Eaton RC MV40 00:39:49
62 Robert Cassy Sheffield RC M 00:39:52
63 John Mooney Macclesfield Harriers MV50 00:40:04
64 Charles Dunning FRA MV40 00:40:15
65 Paul Hulbert Fat Boys RC MV40 00:40:17
66 Steve Matthews Dark Peak FR MV50 00:40:18
67 Phil Howson Steel City Striders MV40 00:40:29
68 Rob Moore Dark Peak FR MV40 00:40:34
69 Peter Bailey Buxton AC MV50 00:40:35
70 Nick Jones Buxton AC MV40 00:40:36
71 Iain Smith Buffalo Whippets MV40 00:40:37
72 Damien Herbert Steel City Striders MV40 00:40:42
73 Eleanor Wainwright Durham University LU23 00:40:48
74 Alison Wainwright Dark Peak FR LV40 00:40:54
75 Glyn Sawford Holme Pierrepont MV50 00:40:56
76 Ali Iredale Totley AC L 00:41:00
77 Parminder Chaggar CGCC M 00:41:02
78 Kat Love Fat Boys RC L 00:41:09
79 Jo Bednall Buxton AC LV50 00:41:25
80 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels MV50 00:41:37
81 Joseph Allan Wall U/A MV50 00:41:46
82 Fion Johnson Stockport Harriers L 00:41:50
83 Stewart Kemp Dark Peak FR MV60 00:41:57
84 Richard Corker North Derbyshire RC MV50 00:42:00
85 Will Blackwood U/A MV40 00:42:02
86 Gina Granger Holme Pierrepont LV40 00:42:03
87 Phil Burnip U/A MV50 00:42:04
88 Will Davies U/A M 00:42:05
89 David Veryard Bakewell Cunard MV50 00:42:11
90 David Beer Dark Peak FR M 00:42:14
91 Pat Goodall Totley AC LV60 00:42:15
92 Anthony Tierney Fat Boys RC M 00:42:16
93 Rick Long U/A MV40 00:42:17
94 Daniel Shaw U/A M 00:42:28
95 Michael Kaynor U/A M 00:42:32
96 Stuart Rooker U/A M 00:42:38
97 Ian Shaw Fat Boys RC MV50 00:42:39
98 Neil Oxley U/A MV60 00:42:40
99 Ann Gould Holme Pierrepont L 00:42:44
100 Stuart Turner U/A MV40 00:42:46
101 Andy Virgin Handsworth Roadhogs MV40 00:42:48
102 Hugo Bailey-smith U/A MU23 00:42:53
103 Ian Weeks U/A MV40 00:43:03
104 Dan Thompson Fat Boys RC M 00:43:06
105 Mike Annett U/A MV50 00:43:18
106 John Ostrovskis Fat Boys RC MV50 00:43:20
107 Will Day Dark Peak FR MV40 00:43:25
108 Matt Ridge Totley AC MV40 00:43:26
109 Judith Havenhand U/A LV40 00:43:34
110 Andrew Bragg Totley AC MV40 00:43:40
111 Chris Horsfall Handsworth Roadhogs MV60 00:43:42
112 Neale Vanstone Fat Boys RC MV40 00:44:07
113 Francesca Rooker U/A M 00:44:08
114 Dave Bowen Pennine MV60 00:44:11
115 Rob Willis Totley AC MV40 00:44:13
116 Joseph O’connor U/A MU23 00:44:36
117 Matthew Killingley Fat Boys RC MV40 00:44:42
118 Clare Howarth Totley AC L 00:44:43
119 Phil Hughes-Narborough North Yorks Moors At MV50 00:44:45
120 Steve Brandreth Porter Valley Plodders MV40 00:44:47
120 Simon Wilson Monday Night Boys MV40 00:44:47
122 John Houghton Stilton Striders MV50 00:44:51
123 Stuart Rook Tideswell MV40 00:44:55
124 Philip Barnes Pennine MV50 00:45:00
125 Madeleine Rogers U/A LV40 00:45:24
126 Trevor Hibbert Sin Fin RC M 00:45:25
127 Alexander Arblaster Steel City Striders M 00:45:26
128 Paul Wright Danum Harriers M 00:45:28
129 John-paul Rooney U/A MV40 00:45:48
130 Peter Stanley Penistone Footpath Runners MV50 00:45:57
131 Caroline Scott Sin Fin RC LV40 00:45:59
132 Dominic Rogers Fat Boys RC MV40 00:46:22
133 Gary Cragg Holme Pierrepont MV40 00:46:33
134 Nicholas Wardle U/A MV40 00:46:39
135 John Sutherns Holme Pierrepont M 00:46:49
136 Lyndsay Burnip U/A L 00:46:50
137 Adrian Kirkham Clowne RR MV50 00:46:56
138 Anne Middleton Denby Dale Travellers LV50 00:47:00
139 Martin Carpenter North Derbyshire RC MV50 00:47:02
140 James Ellicock U/A MV40 00:47:05
141 Annemarie Fitzgerald Buxton AC L 00:47:10
142 Nick Woffenden U/A M 00:47:12
143 Maeve Largey Smiley Paces L 00:47:16
144 Dominic Taylor Fat Boys RC MV40 00:47:28
145 Thomas O’Connor U/A MU23 00:47:34
146 Darren Maher Steel City Striders MV50 00:47:39
147 Steffan Saunders U/A MV40 00:47:41
148 Thomas Middleton U/A M 00:47:42
149 Michael Prarer U/A MV40 00:47:51
150 Ruth Calvert Bingley Harriers LV40 00:48:00
151 Paul Gray Dark Peak FR MV50 00:48:08
152 James Wilson U/A M 00:48:11
153 John Richardson Handsworth Roadhogs MV50 00:48:14
154 Tony Dent Tideswell MV60 00:48:17
155 Caroline Burrell FRA LV40 00:48:28
156 Simon Berry U/A MV40 00:48:34
157 Stuart Whittaker Erewash Valley MV70 00:48:38
158 Carly Stretton Holme Pierrepont L 00:48:39
159 Noel Irwin Sale Harriers MV50 00:48:40
160 Johanna Thurlow U/A L 00:48:42
161 Roz Massey Totley AC L 00:48:53
162 Richard Purdy Danum Harriers M 00:48:59
163 Keith Lindley Danum Harriers MV60 00:49:05
164 Paul Foot Totley AC MV40 00:49:10
164 Andrew Moat Heanor Running Club M 00:49:10
166 Dave Arundale Dark Peak FR MV60 00:49:13
167 Jon Heathfield Dark Peak FR MV50 00:49:14
168 Vinny Thomson Fat Boys RC MV50 00:49:19
169 Samuel Barton U/A MU23 00:49:23
170 Matthew Zawadzki Steel City Striders MV40 00:49:26
171 Paul Stevenson Sinfin RC MV50 00:49:35
172 Sarah Tomlinson U/A LV40 00:49:39
173 Richard Percival U/A MV40 00:49:44
174 Fee Hulley U/A LV40 00:50:03
175 Seamus Carroll North Derbyshire RC MV50 00:50:15
176 Michael Macintosh U/A MV60 00:50:34
177 Victoria Hankins Steel City Striders LV40 00:50:44
178 James Mappin Monday Night Boys MV40 00:50:51
179 Katy Bennett U/A L 00:50:55
180 Jo Chalmers Holme Pierrepont LV40 00:51:00
181 Martin Brown North Derbyshire RC MV40 00:51:03
182 Tracey Taylor Sale Harriers L 00:51:09
183 Ruth Gowers Tideswell L 00:51:11
184 S Gibbon Smiley Paces LV40 00:51:19
185 Jill Davies Steel City Striders LV50 00:51:20
186 Jeremy Brayshaw Totley AC MV60 00:51:29
187 James Robinson Erewash Valley MV60 00:51:53
188 Wendy Bainbridge Buxton AC LV50 00:52:08
189 Charlotte Horden U/A LV40 00:52:14
190 Michael Stubbs U/A MV40 00:52:20
191 Hannah Burbidge U/A L 00:52:28
192 Maurice West Dark Peak FR MV70 00:52:35
192 Nick Cox U/A M 00:52:35
194 Suzanne Howard-Best U/A LV40 00:52:38
195 Lotty Bradford Smiley Paces L 00:52:52
196 Rosalind Bedford Denby Dale Travellers LV50 00:52:57
196 Victoria Fell Tideswell LV40 00:52:57
198 Terence O’Neil U/A MV50 00:53:02
199 P Page Beeston AC MV40 00:53:12
200 Graham Young Sinfin MV70 00:53:17
201 Katherine Rogers U/A LV40 00:53:27
202 Michael Arundale Dark Peak FR MV60 00:53:31
203 Steven Burley Monday Night Boys MV40 00:53:38
204 Helen Jones Porter Valley Plodders L 00:53:40
205 William Brindley Tideswell M 00:53:44
206 Joan Waller Dark Peak FR LV50 00:53:49
207 Leon Zablocki Tideswell MV50 00:53:52
208 Elizabeth Lakin Long Eaton RC L 00:54:03
209 Simon Foster Peak Time MV50 00:54:52
210 David Mosley Monday Night Boys MV40 00:54:59
211 Julie Heithus Sinfin LV50 00:55:28
212 Lynwen Harrison U/A LV40 00:55:30
213 Angela Todd U/A LV50 00:55:53
214 Stewart Benfield Rear Gunners MV50 00:56:10
215 Andy Robinson Handsworth Roadhogs M 00:56:13
216 Heather Marsden Tideswell LV50 00:56:16
217 Sarah Thorpe U/A L 00:56:26
218 Abigail Burbidge U/A L 00:56:38
219 Ben Hanbury U/A M 00:56:48
220 Clare Eardley Long Eaton RC LV40 00:57:34
221 Andy Horsfall Handsworth Roadhogs M 00:58:06
222 Richard Garton Steel City Striders MV50 00:58:23
223 Carla Davies U/A L 00:58:34
224 Colin Bamber U/A M 00:59:23
225 John Bush Sinfin MV60 01:02:07
226 Linda Ross Buxton AC LV40 01:02:38
226 Sue Jeff Buxton AC LV50 01:02:38
228 Abbie Dagg Denby Dale Travellers LV40 01:03:05
229 Sarah Clough Strideout L 01:04:15
230 Richard No name Monday Night Boys MV50 01:07:14