2015 Results

Position Name Club Category Time Local
1 Neil Northrop Dark Peak FR M 00:30:17
2 Jack Wright Ambleside AC MU23 00:30:50
3 Steve Franklin Totley AC M 00:31:08
4 Josh Williams Dark Peak FR M 00:32:14
5 Jonny Wilson Fat Boys RC M 00:32:38
6 Hatti Archer Hallamshire Harriers L 00:32:41
7 Jack Millar SHUOC MU23 00:32:54
8 Aidan Linskill Totley AC M 00:33:02
9 Mike Nolan Dark Peak FR MV40 00:33:22
10 Bart Shaw Totley AC M 00:33:28
11 Nathan Brickman Belper Harriers M 00:33:33
12 Austin Frost Dark Peak FR MV40 00:33:42
13 Noel Curtis Pennine FR MV40 00:33:47
14 Craig Muress U/A MV40 00:33:49
15 Alistair Wood Poppycock Racing M 00:33:57
16 Simon Choppin CGCC M 00:34:01
17 Kevin Mahon Handsworth Roadhogs M 00:34:07
18 Chris Carter Totley AC M 00:34:14
19 Kieran Davis Erewash Valley M 00:34:37
20 Chris Jackson Glossopdale Harriers M 00:34:45
21 Tom Hartley Fat Boys RC M 00:35:32
22 Colin Ward Ilkeston MV40 00:35:41
23 Kristian Groom Dark Peak FR M 00:35:54
24 Kevin Doyle Kimberworth Striders MV40 00:35:56
25 Louis Forshaw-Perring Buxton AC MU23 00:36:07
26 Richard Collins Racing TNT M 00:36:14
27 Dane Motley Clayton Harriers M 00:36:15
28 Richard Snowden Totley AC MV40 00:36:25
29 Brandon Davison Fat Boys RC MV50 00:36:28
30 Paul Vincent Stuart Steel City Striders MV40 00:36:31
31 Andy Barnett Dark Peak FR MV50 00:36:41
32 Nick Kendall Retford AC M 00:36:42
33 Jon Sanderson Totley AC MV40 00:36:43
34 Chris Martin Fat Boys RC M 00:37:00
35 James Halse U/A M 00:37:01
36 Alasdair Menmuir Steel City Striders M 00:37:07
37 Phil Applegate U/A M 00:37:11
38 Samuel Williams Dark Peak FR M 00:37:12
39 Simon Conroy Dark Peak FR MV40 00:37:23
40 Samuel Heap Team Outside M 00:37:26
41 Philip Morris Handsworth Roadhogs M 00:37:29
42 Michael Timm Steel City Striders MV40 00:37:31
43 Jon Hallam Dark Peak FR M 00:37:42
44 Andrew Watson Erewash Valley MV40 00:37:43
45 James Lawler U/A M 00:37:45
46 Sally Fawcett Dark Peak FR L 00:37:51
47 Grzegorz Cytawa U/A MU23 00:37:56
48 Jonathan Fletcher U/A M 00:38:03
49 Richard Baldwin U/A M 00:38:04
50 Peter Stenton Dark Peak FR MU23 00:38:07
51 John Thompson Fat Boys RC MV40 00:38:14
52 Paul Firth U/A M 00:38:18
53 Paul Hulbert Fat Boys RC MV40 00:38:19
54 Dave Everard U/A M 00:38:20
55 Neil Weightman Erewash Valley MV50 00:38:21
56 Robert Hall U/A MV40 00:38:24
57 Terry Fowler Buxton AC MV40 00:38:30
58 Mike Pullman Fat Boys RC MV50 00:38:32
59 Rob Willis Totley AC MV40 00:38:38
60 Colin Allott Goyt Valley Striders M 00:38:42
61 Paul Smith U/A MV50 00:38:44
62 Claire Prosser Dark Peak FR L 00:38:45
63 Mark Jelbert U/A M 00:38:47
64 Michael Raynor Penistone Footpath Runners M 00:38:59
65 Michael Sumner U/A MV50 00:39:00
66 Richard Bouglas Buxton AC M 00:39:10
67 Andy Hartley Fat Boys RC MV50 00:39:14
68 Dean Morris Handsworth Roadhogs MV50 00:39:16
69 Leo Dearden Buxton AC MU23 00:39:18
70 Lee Archer Kimberworth Striders MV40 00:39:21
71 Hugh Pelc U/A M 00:39:23
72 Keith Holmes Dark Peak FR MV60 00:39:32
73 Ben Maskrey U/A M 00:39:49
74 Andrew Lewis Handsworth Roadhogs MV40 00:39:53
75 Shaun Taylor Porter Valley Plodders MV40 00:40:03
76 Jonathan Swain U/A MU23 00:40:29
77 Graeme Schofield Dark Peak FR M 00:40:43
78 Stephen Moss U/A MV40 00:40:44
79 Jonathan Douglass Totley AC M 00:40:45
80 Steve Larkin U/A MV40 00:40:46
81 Anthony Whitehouse Totley AC MV60 00:40:49
82 Nick Francis U/A M 00:40:53
83 Rick Long U/A MV40 00:40:55
84 David Fooks U/A MV50 00:40:57
84 Alison Wainwright Staffs Moorlands LV40 00:40:57
86 David Vann U/A MV50 00:40:58
87 Jo Bednall Buxton AC LV50 00:41:00
88 Michael Bourne Dark Peak FR MV40 00:41:01
89 Jonathan Brown U/A MV50 00:41:08
90 Russell Stevenson Steel City Striders MV40 00:41:21
90 Elizabeth Kooper South Yorks Police LV40 00:41:21
92 Andrew Reid Porter Valley Plodders M 00:41:27
93 Simon Wiles Steel City Striders MV40 00:41:31
94 Nick Jones Buxton AC MV40 00:41:32
95 Andy Virgin Handsworth Roadhogs MV40 00:41:33
96 Steve Haake Steel City Striders MV50 00:41:36
97 David Beek U/A M 00:41:59
98 Ant Harris Fat Boys RC MV40 00:42:08
99 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels MV50 00:42:12
100 Ian Haigh Southwell RC MV40 00:42:13
101 Janet Gunn U/A LV40 00:42:15
102 Nick Cox U/A M 00:42:17
103 Rob Moore Dark Peak FR MV40 00:42:21
104 David Askew Shelton Striders M 00:42:25
105 John Richardson Handsworth Roadhogs MV40 00:42:29
106 Graham Barnes U/A MV60 00:42:31
107 Rob Turnbull Team Outside M 00:42:33
108 Tim Hill U/A M 00:42:34
109 Reece Horsfall Hallamshire Harriers MU23 00:42:36
110 Stuart Rook Tideswell MV40 00:42:37
111 Andrew Kirby U/A M 00:42:41
112 Michael Docherty U/A MV60 00:42:43
113 Alfie Bailey Buxton AC MU23 00:42:47
114 David Whitaker Sheffield Hallam Tri Club MV50 00:42:51
115 David Veryard Bakewell Cunard MV50 00:42:54
116 Andrew Watkins Tideswell MV50 00:42:55
117 Wayne Parkinson Penistone Footpath Runners MV50 00:42:57
118 Rob Freeman Fat Boys RC MV40 00:42:59
119 Claire Chapman Kimberworth Striders LV40 00:43:00
120 Stuart Turner U/A MV40 00:43:05
121 Sarah Roberts U/A LV40 00:43:06
122 Pat Goodall Totley AC LV60 00:43:08
123 Luke Woodward Retford AC MU23 00:43:19
124 Steve Woodward Retford AC MV40 00:43:20
125 Mike Annett U/A MV50 00:43:22
126 Philip Burnip U/A MV50 00:43:33
127 Peter Bailey Buxton AC MV50 00:43:34
128 Neil Hindle FRA MV60 00:43:38
129 Paul Burchell Long Eaton RC MV50 00:43:41
130 Jimmy Sharman Steel City Striders M 00:43:43
130 Darren Maher Steel City Striders MV40 00:43:43
132 Philip Kelly Totley AC MV40 00:43:46
133 David Belk U/A M 00:43:52
134 Andrew Chester Dark Peak FR MV40 00:43:54
135 Eleanor Wainwright Staffs Moorlands LU23 00:43:55
136 John Houghton Stilton Striders MV40 00:44:07
137 Emma Dent Totley AC LV40 00:44:11
138 David Couch U/A MV40 00:44:12
139 Ben Heller Steel City Striders MV50 00:44:16
140 Nick Bennett U/A M 00:44:21
141 Doug Auld U/A M 00:44:26
142 Richard Walker U/A MV40 00:44:30
143 Lily Matthews Belper Harriers L 00:44:44
144 Lee Gordon Fusion CC MV40 00:44:53
145 James Ellwood Porter Valley Plodders M 00:44:58
146 Jeremy Windsor U/A MV40 00:45:06
147 Clive Waddington Totley AC MV40 00:45:08
148 Patrick Ston U/A MV50 00:45:13
149 Ben Hanbury U/A M 00:45:21
150 Rhiannon Davies U/A LU23 00:45:25
151 Barry Walker Fat Boys RC M 00:45:26
152 Andrew Marshall U/A M 00:45:30
153 Andy Robinson U/A M 00:45:33
154 Jeff Taylor Handsworth Roadhogs MV50 00:45:35
155 Paul Winder U/A MV40 00:45:38
156 Donna Claridge Dark Peak FR LV40 00:45:40
157 Philip Tierney-Kitchener U/A MV40 00:45:42
158 Mike Thompson Fat Boys RC MV50 00:46:16
159 Nicholas Forrester U/A M 00:46:20
160 Joe Dunne U/A M 00:46:39
161 Helen Davis Steel City Striders L 00:46:48
162 Alistair Minards U/A M 00:46:51
163 Ben Robson Dark Peak FR MV50 00:46:58
164 Chris Horsfall U/A MV60 00:46:59
165 Kieren Van geene U/A MU23 00:47:00
166 Gayle Gamble Long Eaton RC LV40 00:47:01
167 IAN Weeks U/A MV40 00:47:03
168 Fraser Stewart U/A M 00:47:04
169 Mark Hatfield U/A M 00:47:05
170 Kirsty Goddard U/A LV40 00:47:06
171 Kate Turner Totley AC L 00:47:11
172 Jon Rylands Sheffield Tri M 00:47:15
173 Gavin Elliott Belper Harriers M 00:47:19
174 Bill Sheppard Long Eaton RC MV60 00:47:29
175 Simon Berry Beta Climbing MV40 00:47:32
176 Jack Langley U/A MU23 00:47:33
177 Nick Woffenden U/A M 00:47:42
178 Chris Garratt U/A MV50 00:47:44
179 Louise Goodhill Totley AC LV40 00:47:48
180 Paul Morris Team Outside MV50 00:47:50
181 David Forshaw Buxton AC MV40 00:47:59
182 Trevor Burton Steel City Striders MV50 00:48:02
183 Chris O’dowwell Ilkeston MV40 00:48:10
184 Bryony Clarke CGCC L 00:48:23
185 Richard Bowles U/A M 00:48:26
186 Paul Lorigan U/A MV50 00:48:29
187 Tony Dent Tideswell MV60 00:48:30
188 Fiona Newman Tideswell L 00:48:37
189 Paul Horsfall Handsworth Roadhogs MV50 00:48:41
190 Stephen Holme U/A MV40 00:48:49
191 Rosie Wood U/A LV40 00:48:59
192 Richard Townsend Saltwell Harriers MV50 00:49:09
193 Joanne Tandy Strideout LV40 00:49:12
194 Lizzie Rawson Fat Boys RC LU23 00:49:13
195 Heather Fryer-winder Buxton AC LV50 00:49:14
196 Jonathan Horsfall Wild Hogs M 00:49:15
197 Graham Tennet U/A MV40 00:49:17
198 Paul Stevenson Sinfin RC MV50 00:49:23
199 Roz Massey Totley AC L 00:49:33
200 Nick Archer Kimberworth Striders LV40 00:49:38
201 Gerald Connor Retford AC MV50 00:49:44
202 Stephen Boylan U/A MV40 00:49:48
203 Jeremy Brayshaw Totley AC MV60 00:49:49
204 Hannah Sahota Strideout L 00:49:50
205 Paul Hayes Grindleford Goats M 00:50:04
206 David Lucas U/A MV60 00:50:13
207 Jason Horsfall U/A M 00:50:17
208 Steve Greene U/A MV50 00:50:19
209 Emma Hill U/A L 00:50:20
210 Neil Pratt Danum Harriers LV50 00:50:21
211 Lyndsay Burnip U/A L 00:50:30
212 Jon Heathfield Dark Peak FR MV50 00:50:32
213 Lucy Cherrett Smiley Paces L 00:50:39
214 Heather Beaumont Totley AC L 00:50:51
215 Richard Garton Steel City Striders MV50 00:51:02
216 James Mappin U/A MV40 00:51:03
217 Justine Clark Totley AC L 00:51:04
218 Cressida Pearce Totley AC LV50 00:51:07
219 Naomi Morrison Smiley Paces LV40 00:51:15
220 Ruth Gow Tideswell L 00:51:16
221 Robert Smith U/A M 00:51:27
222 Simon Foster U/A MV50 00:51:54
223 Hathy Kex U/A L 00:52:27
224 Dennis Middleton U/A MV60 00:52:37
225 Keith Lindley Danum Harriers MV50 00:52:38
226 Ian Robinson U/A M 00:52:39
227 Lou Houghton Stilton Striders LV40 00:52:46
228 Mary Edgerton Pennine FR LV50 00:52:50
229 Anton Horsfall Handsworth Roadhogs MV40 00:52:53
230 Emma Stevenson Smiley Paces L 00:52:59
231 Maurice West Dark Peak FR MV60 00:53:16
232 Michele Thompson Handsworth Roadhogs LV40 00:53:38
233 Carol Beattie Steel City Striders LV60 00:53:42
234 Andy Horsfall Handsworth Roadhogs M 00:54:06
235 Sophie Milner Smiley Paces LV40 00:54:14
236 Dorothy Gray Totley AC LV60 00:54:23
237 William Brindley Tideswell M 00:54:30
238 Jill Davies Steel City Striders LV50 00:54:46
239 John Kerr Totley AC MV50 00:54:49
240 Stewart Benfield Rear Gunners MV40 00:54:56
241 Lindsay Evans Totley AC LV40 00:55:03
242 Matt Glossop Fat Boys RC MV50 00:55:08
243 Phil Gregory Tideswell MV40 00:55:49
244 Heather Marsden Tideswell LV40 00:55:56
245 Ben Brindley Tideswell M 00:57:48
245 Colette Holden Tideswell LV40 00:57:48
247 Peter Wallis U/A MV50 00:57:49
248 Rachael Barnes Smiley Paces L 00:58:21
249 Howard Davies U/A M 00:58:33
250 Linda Birch U/A L 00:58:36
251 Catherine Rowe Long Eaton RC LV50 00:58:57
252 Mark Davies U/A MV40 01:01:00
253 Kenneth Price U/A MV60 01:05:59
(not set) Helen Soiris Holme Pierrepont LV40 (not set)