2014 Results

Position Name Club Category Time Local
1 Rob Little Dark Peak FR M 00:30:19
2 Dave Archer North Derbyshire RC M 00:30:24
3 Aidan Smith Hallamshire Harriers MU23 00:30:55
4 Ben Cartwright U/A M 00:31:05
5 Andrew Douglas The Bike Tree M 00:31:19
6 Jacob Roberts Macclesfield Harriers MU23 00:31:29
7 Jonny Wilson Fat Boys RC M 00:31:31
8 Stephen Pyke Dark Peak FR MV40 00:31:35
9 Matthew Battensby Bristol And West M 00:31:52
10 Neil Northrop Dark Peak FR M 00:32:00
11 Nicholas Barber Pennine FR M 00:32:15
12 Max Wainwright Staffs Moorlands MU23 00:32:44
13 Aidan Linskill Totley AC M 00:32:48
14 Andrew Wainwright FRA MV40 00:33:24
15 Matthew Harmon Sheffield University M 00:33:26
16 Simon Choppin CGCC M 00:33:29
17 David Miller Grindleford Goats M 00:33:35
18 Mick Stenton Dark Peak FR MV50 00:33:52
19 Ralph Skrimshire Dark Peak FR M 00:33:55
20 Austin Frost Dark Peak FR MV40 00:33:58
21 Peter Davies U/A M 00:34:12
22 Robert Higginson Fat Boys RC MV40 00:34:23
23 William Griffiths Pennine FR M 00:34:31
24 Mike Egner Penistone Footpath Runners MV50 00:34:36
25 Chris Jackson Glossopdale Harriers M 00:34:43
26 James Smith Black Pear Joggers M 00:34:46
27 Kevin Doyle Kimberworth Striders MV40 00:34:49
28 Jason Bennett Buxton AC MV40 00:34:51
29 Colin Ward Ilkeston MV40 00:34:52
30 Dave Gale Bromsgrove & Redditch M 00:35:04
31 Richard Snowden Totley AC MV40 00:35:14
32 Gavin Williams Dark Peak FR MV50 00:35:35
33 Ben Naylor Glossopdale Harriers M 00:35:38
34 Tony Whitehouse U/A MV60 00:35:42
35 Helen Elmore Dark Peak FR LV40 00:35:47
36 Andy Barnett Dark Peak FR MV50 00:35:54
37 Dave Soles Pennine FR MV50 00:35:58
38 Alec Reece U/A M 00:36:14
39 Peter Durkin U/A M 00:36:20
40 Helen Mort U/A L 00:36:26
41 Daniel Sumner Dark Peak FR M 00:36:30
42 Kevin Charleston Porter Valley Plodders M 00:36:41
43 Jon Sanderson Totley AC M 00:36:42
43 Hazel Tant Totley AC L 00:36:42
45 Bisanth Batuwitage U/A M 00:36:44
46 Alec Hartley CGCC M 00:36:48
47 Judith Jepson Dark Peak FR LV40 00:36:53
48 Paul Woolhouse Southwell RC MV40 00:36:54
49 David Robinette Uos Mountaineering MU23 00:36:57
50 David Hulley Stockport Harriers M 00:36:58
51 Branden Davidson Fat Boys RC MV40 00:37:00
52 Oliver Barnsley U/A M 00:37:04
53 Paul Lydon Totley AC MV40 00:37:08
54 Nick Hamilton CGCC M 00:37:09
55 Samuel Williams Holme Pierrepont M 00:37:10
55 Steph Curtis Pennine FR LV40 00:37:10
57 Paul Stuart Steel City Striders MV40 00:37:11
58 Dave Edmunds Fat Boys RC MV40 00:37:14
59 Kev Saville Dark Peak FR MV40 00:37:15
59 Colin Smith SYO MV40 00:37:15
61 Mario Rocchelli Long Eaton RC M 00:37:21
62 Trevor Watson Steel City Striders MV50 00:37:29
63 Steve Watson U/A MV40 00:37:38
64 John Thompson U/A MV40 00:37:45
65 Gareth Barns U/A M 00:37:47
66 Jed Turner Sheffield RC MV50 00:37:50
67 Mike Pullman Fat Boys RC MV40 00:38:01
68 Mike Taylor Fat Boys RC MV40 00:38:03
69 James Halse U/A M 00:38:04
70 Ian Stinson Steel City Striders MV40 00:38:08
71 Sam Heap U/A M 00:38:15
72 Clare Oliffe Dark Peak FR L 00:38:18
73 Dicky Wilkinson Dark Peak FR MV50 00:38:19
74 Paul Smith U/A MV50 00:38:22
75 Paul Hulbert Fat Boys RC MV40 00:38:24
76 Ben Dean U/A M 00:38:28
77 Claire Prosser Dark Peak FR L 00:38:32
78 Colin Earl Kimberworth Striders MV50 00:38:42
79 Michael Sumner U/A MV50 00:38:46
80 Andy Hartley Fat Boys RC MV50 00:38:48
81 Gary Baker Sheffield RC MV50 00:38:51
82 Adrian Baker Dark Peak FR MV50 00:38:55
83 Andrew Kirby U/A M 00:38:58
84 Damian Thacker U/A MV40 00:39:00
85 Stephen Matthews Dark Peak FR MV40 00:39:05
86 Rob Hepworth U/A MV40 00:39:13
87 John Hallam U/A M 00:39:19
88 Glen Irving Dark Peak FR M 00:39:21
89 Paul Walwyn Dark Peak FR M 00:39:26
90 Ben Brindley Tideswell M 00:39:33
91 Rob Willis Totley AC MV40 00:39:40
92 Philip Morris U/A M 00:39:42
93 Tyrrell Basson U/A MV40 00:39:51
94 Joel Siddall North Derbyshire RC M 00:40:00
95 Roger Freeman Dark Peak FR MV50 00:40:10
96 Phil Howson Steel City Striders MV40 00:40:11
97 Ian Haigh Southwell RC MV40 00:40:14
98 Martin Dowson Wirksworth MV50 00:40:17
99 Mike Bryan Stilton Striders M 00:40:25
100 James Crossland U/A MV40 00:40:44
101 Nicola Parkin Dark Peak FR LV40 00:40:45
102 Jo Bednall Buxton AC LV40 00:40:51
103 Rob Moore Dark Peak FR MV40 00:40:52
104 Iain Smith U/A MV40 00:40:57
104 Gary Newham Erewash Valley MV40 00:40:57
106 Lynn Bland Dark Peak FR LV50 00:40:58
107 Jane Crowson Dark Peak FR LV50 00:41:00
108 Ant Harris Fat Boys RC MV40 00:41:01
109 Shaun Taylor Porter Valley Plodders MV40 00:41:02
110 Andrew Orwin Handsworth Roadhogs M 00:41:03
111 Kat Love Fat Boys RC L 00:41:05
112 Ben Wilkinson U/A M 00:41:06
113 Patrick Wright U/A M 00:41:16
114 Alison Wainwright Staffs Moorlands LV40 00:41:25
115 Eoin Connaughton Dark Peak FR MV50 00:41:36
116 Rick Long U/A MV40 00:41:40
117 Mike Annett U/A MV40 00:41:41
118 Steve Wathall Retford AC MV50 00:41:42
119 David Vann U/A MV40 00:41:46
120 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels MV50 00:41:50
121 Andrew Reid Porter Valley Plodders M 00:42:02
121 Tim Taylor Totley AC MV40 00:42:02
123 Richard Colley Fat Boys RC MV40 00:42:13
124 David Perkins Steel City Striders M 00:42:20
125 Ben Maskrey U/A M 00:42:22
126 Kenny Turner Dark Peak FR MV50 00:42:26
127 Clare Thompson Sheffield RC L 00:42:30
128 John Ostrovskis Fat Boys RC MV50 00:42:38
129 Neil Hindle FRA MV50 00:42:40
130 Andrew Chester U/A MV40 00:42:46
131 Simon Wiles Steel City Striders MV40 00:42:52
132 Pat Goodall Totley AC LV50 00:42:54
133 Stuart Barfield U/A M 00:43:00
134 Rob Freeman Fat Boys RC M 00:43:02
135 John Rawlinson Steel City Striders MV40 00:43:06
136 Martin Evans Dark Peak FR MV50 00:43:07
137 Dan Riley Pennine FR M 00:43:10
138 Matt Ridge Totley AC MV40 00:43:11
139 Allison Higgins Fat Boys RC LV50 00:43:16
140 Russell Stevenson U/A MV40 00:43:17
141 Lisa Trollope U/A L 00:43:20
142 Darrell Bradbury Dark Peak FR MV40 00:43:22
143 Mike Thomson Fat Boys RC MV50 00:43:23
144 John Richardson Handsworth Roadhogs MV40 00:43:24
145 Eleanor Wainwright Staffs Moorlands LU23 00:43:34
146 Tim Nixon Dark Peak FR MV50 00:43:35
147 Trevor Longman Macclesfield Harriers MV60 00:43:36
148 Max Howard Retford AC MV50 00:43:40
149 Will Day U/A MV40 00:43:43
150 Damian Herbert U/A MV40 00:43:44
151 Kate Reece U/A LV60 00:43:47
152 Denis Cumming CGCC M 00:43:49
153 Colin Price U/A M 00:43:51
154 Steve Haake Steel City Striders MV50 00:43:57
155 Ben Robson Dark Peak FR MV50 00:44:10
156 Eugene Rybinski Dark Peak FR MV60 00:44:12
157 Emma Gerrard Pennine FR L 00:44:24
158 Emma Dent Totley AC LV40 00:44:25
159 Steve Brandreth Porter Valley Plodders MV40 00:44:28
160 Jeff Taylor Handsworth Roadhogs MV50 00:44:33
161 Andy Prichard U/A MV40 00:44:41
162 Poppy Henson U/A LU23 00:44:53
163 Barry Walker Fat Boys RC M 00:44:57
164 Phil Abbott Long Eaton RC MV40 00:45:00
165 Paul Mackay Totley AC M 00:45:01
166 Carolyn Gaunt Sheffield RC L 00:45:03
167 Matthew Livesey Steel City Striders MU23 00:45:06
168 Claire Dutson Porter Valley Plodders L 00:45:07
169 David Askew Shelton Striders M 00:45:08
170 Jeremy Windsor U/A MV40 00:45:09
171 Steve Ward Pennine FR MV40 00:45:10
172 Peter Sawley Penistone Footpath Runners MV50 00:45:14
173 John Houghton Stilton Striders MV40 00:45:17
174 Claire Chapman Kimberworth Striders L 00:45:25
175 Alan Jack U/A MV40 00:45:26
176 Phil Hughes-Narborough Kimberworth Striders MV50 00:45:45
177 Jonathan Strong Hinkley M 00:45:47
178 David Mosley Fire Service MV50 00:45:57
179 Kim Coakley Totley AC L 00:45:59
180 Mark Wood U/A MV50 00:46:01
181 Kevin Randall Valley Hill Runners M 00:46:02
182 Bill Sheppard Long Eaton RC MV50 00:46:07
183 Stephen Boylan U/A MV40 00:46:14
184 Kathryn Stuart Sphinx AC L 00:46:15
185 Liz Wild U/A L 00:46:16
186 Martin Brown North Derbyshire RC MV40 00:46:18
187 Andrew Marshall U/A M 00:46:20
188 Darren Bristow U/A MV40 00:46:26
189 David Belk U/A M 00:46:29
190 Louise Ward Pennine FR LV40 00:46:36
191 Andrew Lewis U/A MV40 00:46:38
192 Paul Lorigan U/A MV50 00:46:45
193 Gayle Gamble Shelton Striders L 00:46:46
194 Clare Howarth Totley AC L 00:46:47
195 Paul Horsfall Handsworth Roadhogs MV50 00:46:52
196 Stuart Woodhead Penistone Footpath Runners MV50 00:46:53
197 Mark Longshaw Steel City Striders MV40 00:46:55
198 Amanda Porter U/A L 00:46:59
199 Bob Gardner North Derbyshire RC MV50 00:47:09
200 Peter Wimbush U/A MV50 00:47:11
201 Richard Lindley U/A MV40 00:47:17
202 Nadhim Bayatti U/A MV40 00:47:18
203 Tony Rooms Steel City Striders MV50 00:47:20
204 Andy Green Steel City Striders MV40 00:47:22
205 Richard Mellor U/A MV40 00:47:26
206 Ian Weeks U/A M 00:47:27
207 Jeremy Brayshaw Totley AC MV60 00:47:28
208 Dale Peakall U/A MV40 00:47:36
209 Matt Wiles U/A M 00:47:43
210 Chris Bagley Fat Boys RC MV50 00:47:48
211 Jodie Stephenson U/A L 00:47:54
212 Noel Irwin City Of Sheffield AC MV50 00:47:55
213 James Ellwood U/A M 00:48:01
214 John-Paul Rooney Monday Night Boys M 00:48:29
215 Andy Liles U/A MV40 00:48:31
216 Paul Foot Totley AC M 00:48:44
217 Fiona Higgins U/A L 00:48:48
218 Bernice Nixon Penistone Footpath Runners LV60 00:48:49
219 Simon Foster U/A MV50 00:48:50
220 Dennis Middleton U/A MV60 00:48:51
221 David Arundale Dark Peak FR MV50 00:48:52
222 Damian Cowlishaw Long Eaton RC MV50 00:48:53
223 Richard Clamp Steel City Striders MV40 00:48:54
224 Geoff Andrew U/A MV60 00:48:55
225 David Lucas U/A MV60 00:48:56
226 Joseph Waller U/A M 00:48:57
227 Alex De Sallis Steel City Striders LU23 00:48:59
228 Ruth Calvert Bingley Harriers L 00:49:02
229 Linda Hayles Calder Valley LV60 00:49:17
230 Sean Orchard U/A MV40 00:49:19
231 Kicky Pullman U/A LV40 00:49:34
232 Bryony Clarke U/A L 00:49:36
233 Sarah Crossland Smiley Paces L 00:49:38
234 David Howarth U/A MV60 00:49:47
235 Caryl Hartwright Totley AC LV60 00:49:59
236 James Mappin U/A MV40 00:50:22
237 Rachel Sever U/A LV40 00:50:42
238 Nick Woffenden U/A M 00:51:01
239 Jim Fulton Dark Peak FR MV60 00:51:04
240 Ben Heller Steel City Striders MV50 00:51:07
241 Andrew Matthews Fat Boys RC MV50 00:51:08
242 Phil Harris Valley Hill Runners MV50 00:51:12
243 Julie Peckett Smiley Paces LV50 00:51:13
244 Beverley Baker Sheffield RC LV40 00:51:21
245 Carol Beattie Steel City Striders LV60 00:51:23
246 Seamus Carroll U/A MV50 00:51:30
247 Justine Clark Totley AC L 00:51:31
248 Adday Heller U/A LU23 00:51:32
249 John Walker Steel City Striders MV50 00:51:33
250 Stewart Lotherington East Grinstead Tri Club MV40 00:51:37
251 Amanda Watson U/A LV40 00:51:46
252 Jennifer Hulley U/A L 00:51:57
253 Simon Wilson U/A MV40 00:51:59
254 Keith Lindley Danum Harriers MV50 00:52:21
255 Claire Searle U/A L 00:52:35
256 Matt Surgeon Steel City Striders MV50 00:52:41
257 Ian Thompson SW Vets AC MV60 00:52:48
258 Stewart Benfield Rear Gunners MV40 00:52:58
259 Helen Elleker City Of Sheffield AC LV50 00:53:11
260 Ann Watmore Dark Peak FR LV60 00:53:21
261 Helen Woodburn Kimberworth Striders L 00:53:28
262 Hanna Sillitoe U/A L 00:53:44
263 Heather Marsh Danum Harriers LV40 00:54:10
264 Dorothy Gray Totley AC LV60 00:54:39
265 Rachel Argent Long Eaton RC L 00:54:51
266 Judith Mallon Valley Hill Runners LV40 00:54:53
267 Clare Eardley Long Eaton RC LV40 00:55:01
268 Naomi Morrison Smiley Paces LV40 00:55:28
269 Lynda Howard U/A LV50 00:55:55
270 Matt Long Dark Peak FR MV40 00:56:08
271 Craig Lennon Erewash Valley MV40 00:56:13
272 Margaret Thompson SW Vets AC LV50 00:56:17
273 Nadine Fecht Sheffield University LU23 00:56:18
274 Mike Copson Tideswell MU23 00:56:19
275 Tim Hulley U/A MV40 00:56:54
276 Janet Trickett U/A LV50 00:57:16
277 Margaret Pimblett U/A LV50 00:57:17
278 Aisling Spain Totley AC L 00:57:28
279 Charmian Heaton Retford AC LV50 00:59:02
280 Phil Gregory Tideswell MV40 01:02:03
281 Colette Holden Tideswell LV40 01:02:36
282 Victoria Leckie U/A LV40 01:03:45
282 Sarah Reeve U/A LV50 01:03:45
282 Cheryl Harman U/A LV50 01:03:45
dnf Nigel Jeff Tideswell MV40
dnf Richard Corker U/A MV50